Варненци изпълниха вчера в пленарната зала на общината, за да видят как ще изглежда уникалното спортно съоръжение. Сред присъстващите бяха кметът Кирил Йорданов, председателят на местния парламент Борислав Гуцанов, областният управител Петър Кандиларов, както и почти целия Общински съвет на града.
Всеки един от нас, хората, заети с този проект, си мечтае "Спортен комплекс Варна" да стане още един от символите на града като Катедралата, входа на Морската градина и градския часовник, каза Марин Митев. Градският стадион създава част от визията на града. Всичко в него, неговата уникалност, трябва да говорят, че това е Варна, добави изпълнителният директор на дружеството "Спортен комплекс Варна". Знаем, че в рамките на 5-6 млн. лв. с някакъв ремонт и сега съществуващият стадион може да стане добър. Ние обаче
искаме да построим нов, модерен, функционален и емблематичен стадион,
като се надяваме той да стане национален, заяви Марин Митев. Когато започнахме този проект, се сдобихме с една книга, наречена "Стадионите в света". Разгледахме спортните съоръжения в нея и харесахме стадиона в Кьолн. Свързахме се с фирмата, която го е проектирала - GMP International, и се договорихме с нея да изготви проект на комплекса във Варна. Проектирането ще струва 6 млн. евро без ДДС, а цената на една седалка от съоръжението, по разчетите на германците ще излезе между 1400 и 4000 евро, разказа Марин Митев пред варненци. Убеден съм, че нашият стадион ще е по-хубав от този в Кьолн, заключи Митев.
Той посочи, че проектът става възможен благодарение на двегодишното взаимодействие между община Варна и акционерно дружество "Химимпорт". Тази година е емблематична за историята на България с влизането на страната в Европейския съюз. Вярваме, че и настоящият проект по своя мащаб, значимост и пряк ефект върху икономическия и социалния живот на града ще стане емблематичен за много поколения варненци, каза още Марин Митев.
Основната цел на проекта "Спортен комплекс Варна" е да се намери цялостно градоустройствено решение за територията в ж.к. "Бриз" с площ 173 000 кв. м, заключена между бул. "Васил Левски" и бул. "Осми приморски полк". Сърцето на комплекса ще бъде супермодерен и изграден по всички стандарти на FIFA футболен стадион с 30 000 места, със зала за спортна гимнастика, фитнес зала, подземен паркинг с 816 паркоместа, бизнес клуб и лаундж, бизнес ложи, пресрум, конферентни зали, офиси, ресторанти и места за бързо хранене. Съоръжението ще бъде
съвкупност от сгради и инфраструктура, проектирани по най-съвремени стандарти,
които съчетават няколко архитектурни принципа, като пешеходен достъп до всички сгради и съоръжения, голям транзитен достъп, екологично целесъобразно икономическо и социално развитие, запазване на зелените и парковите площи, както и богата гама от възможности и услуги на територията на комплекса, каза Марин Митев. Той обяви, че от вчера всеки от варненци може да получава информация и новини за Градския стадион "Варна" на интернет сайта
www.sportcomplexvarna.com.
След това г-н Митев даде думата на съпрезидента на GMP International Кристиян Хофман, който представи проекта на бъдещия стадион. Нашата фирма имаше удоволствието да участва в реализирането на няколко стадиона за последното световно първенство по футбол в Германия. Поканиха ни да разгледаме и стадиона във Варна и да предложим архитектурно решение за него. Установихме, че вашият стадион не отговаря на съвремените изисквания и е ориентиран в грешна посока (север-юг бел. ред.), каза пред събралите се в пленарната зала варненци Кристиян Хофман. Това е лекоатлетически стадион, който не става за футбол, смятат проектантите. Затова новото съоръжение ще бъде завъртяно на 90 градуса по оста и така то ще има ориентацията изток-запад, каза Хофман. Рядко се случва стадион да е построен на хълм. Затова решихме да извлечем максималното от този факт. Стълбите и подходът към стадиона, които съществуват в момента ще бъдат запазени. Тъй като самият стадион в момента, не се вижда отвън, с изключение на осветителните му кули, ще го изтеглим по-близо до бул. "Васил Левски", каза Кристиян Хофман. Ще бъдат построени голям подземен паркинг, както и други сгради около него. Искаме да придадем морски характер на съоръжението, затова 50-метровите кули, които ще държат покрива на стадиона, ще се направят така, че стадионът да изглежда като кораб, разкри авангардното архитектурно решение Хофман. От входа ще се открива панорамна гледка както към морето, така и към вътрешността на стадиона. Съгласно изискванията на FIFA VIP-зоната и местата за играчите ще бъдат от западната страна, под северната трибуна ще има места за обществено хранене, а от източната страна ще бъде мястото за администрацията. Под самия стадион пък ще бъде паркингът, който ще се използва всекидневно, а не само по време на мачове, каза Кристиян Хофман. Според нас площадът пред стадиона трябва да бъде оживен. Ще преустроим сега съществуващата колонада и ще я модернизираме, обясни представителят на германските проектанти. На площада пък трябва да има търговски обекти за фенове, които ще могат да си купуват сувенири. Освен това стадионът ще може да се използва за рок концерти, както се прави това в Кьолн. За целта на терена, който ще може да бъде застилан със специално покритие, ще могат да се разполагат още 16 000 седящи места, освен 30-те хиляди на трибуните.
Самият терен пък ще бъде направен със специална система за напояване и отопление на тревата. Покривът на съоръжението ще бъде конструиран така, че почти да няма подпорни елементи и по-голямата част от него ще бъде окачена на четирите мачти в ъглите на стадиона. Откритите ъгли на трибуните ще позволяват добра вентилация на тревата, а част от покрива ще бъде прозрачна, за да се осигурява доброто осветление на терена, разкри още Кристиян Хофман. Рядко се намира такъв интересен терен за работа, призна още германският проектант.
В отговор на въпрос от залата вчера изпълнителният директор на "Спортен комплекс Варна" Марин Митев обясни, че строителството
ще струва около 30 млн. евро, от които 22 млн. вече са приготвени
Това няма да е само футболен стадион, а обществено съоръжение, разкри Митев. То ще бъде използвано и за други мероприятия освен за мачове. В Кьолн например на същия стадион е бил посрещан папата, посочи шефът на комплекса. Предвижда се да бъдат направени конферентни зали и студия за които ще се грижат повече от 100 души, каза още Марин Митев. В проекта е предвидено също да се премести залата по гимнастика, да бъдат направени зали за волейбол, баскетбол, както и да се изгради фитнес зала за 300 души. Лекоатлетическата писта ще бъде преместена на стадион "Младост" във Варна, което ще струва 600 000 лв., като тази част от проекта стартира през март.
В заключение Марин Митев подчерта, че няма никаква опасност да се наруши дяловото участие на общината в "Спортен комплекс Варна".