bulgarian-football.com | bgclubs.eu | GOAL.bg | Левски София | ДЮШ Левски | bfl-team.com | pi4e.com | Dropbox | eRepublik
* Влез   * Регистрация



Последно посещение:
Дата и час: 28 Мар 2024 22:47




Напиши нова тема Отговори на тема     [ 1 мнение ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: История на БК Ямбол
МнениеПубликувано на: 23 Юли 2009 11:10 
Offline

Регистриран на: 11 Апр 2009 18:23
Мнения: 1658
Местоположение: Ямбол
Отбор: ЦСКА (София)
Визитка на БК Ямбол

Първият опит за практикуване на баскетбол в град Ямбол датира от 1932 г. През тази година към съществуващия тогава спортен клуб "Слава" се сформира баскетболна група.
Първите занимаващи се с баскетбол са Панайот Дуплев, Димитър Боянов, Ничо и Кольо Начеви и др.
Първите организирани стъпки в нашия град баскетболната игра прави през 1942 г. под ръководството на учителят по телесно възпитание и спортен педагог Валери Шарамович в тогавашния занаятчийско - земеделски център с две гимназии - мъжка и женска. Там е направено и първото землено баскетболно игрище в град Ямбол.
Първият курс по баскетбол в града ни се организира през май 1944 г. от студента юрист Илия Асенов.
През 1944 г. е сформиран и първият баскетболен отбор. В него са включени Георги Каранджиев, Кирил Чирпанлиев, Виолет Соваджиев, Николай Люцканов, Йордан Таушанов и Петър Топалов.
През 1945 г. ямболският отбор за първи път участва в третото държавно първенство по баскетбол за мъже като нарушава традицията в него да се състезават само софийски отбори.
Този факт ни кара да считаме годината 1945 за рождена дата на организирания баскетбол в Ямбол

ИзображениеИзображение
баскетболните отбори на Ямбол за 1949-та и 1953-та

Първият си голям успех ямболският отбор завоюва през 1956 г. След победи над реномираните отбори от Варна, София, Шумен и на финала срещу Бургас, ние се окичваме със званието републикански шампион за ДСО"Септември" за юноши.
През есента на 1958 г. се осъществява първото гостуване на ямболски баскетболисти в чужбина - Кишинев, Тернопол и Бендери в тогавашната Молдовска ССР.
Първата международна победа на ямболски отбор е над СК"Хале"-ГДР с резултат 54-42.
През 1960 г. в нашия град пристига първият щатен треньор по баскетбол - Иван Стоянов (Баджо), който се смята за основоположник на съвременните методи на тренировка. Като треньор на представителния отбор на "Лъсков" - Ямбол, той го извежда за първи път до участие в "А"РБГ за мъже. Паметната година е 1961. Участници в този знаменит отбор са Добри Русев, Вълчо Йорданов, Васил Арапов, Велчо Петров, Стоян Тодоров, Иван Гаргов, Георги Семерджиев, Дойчо Начев.
През 1964 г. ямболската спортна общественост се сдобива с най-голямата спортна зала до този момент в България, за която могат да мечтаят много градове и до ден днешен. Влиза в експлоатация митичната баскетболна арена "Диана".

Изображение
без думи

През периода 1969-1976 г. отборът на "Лъсков" - Ямбол с успех се състезава в "А"РБГ и с него се съобразяват всички столични и провинциални отбори. Най-големите успехи през този период са свързани с името на мс Вълчо Йорданов. Той не се поддава на съблазните на столичните клубове, а остава в родния си град като през 1973 г. е обявен за най-добър реализатор на турнира за купата на България. За съжаление този незабравим талант вече не е между живите.
През периода 1976 - 1980 г. успехите ни в мъжкия баскетбол са свързани с името на Симеон Варчев. Няколко пъти той става шампион на страната с юношеските гарнитури на Ямбол. Този период в историята на ямболския баскетбол е характеризиран със завоюването на най-високите върхове на мъжкият ни отбор до този момент:
1977 г. - трето място във финалния турнир за купата на "България"
1979 г. - трето място и бронзови медали от Държавното първенство на "А"РБГ

Изображение
И.Ангелов редом до големия А.Голомеев
3-то място - 1979 г.

През тези години израства и се утвърждава на баскетболния подиум бъдещата звезда на родния баскетбол Георги Глушков - първият източно европеец играл в "лигата на извънземните" от НБА.

Изображение
най-великият тандем на Ямбол
Г.Глушков - И.Главов

След дълго лутане във втория ешалон на баскетболното първенство, сезон 1992-93 г. се явява ренесансов за ямболския отбор. Възраждането е свързано с младия тогава треньор Иван Чолаков и с пристигането в града ни на руския баскетболист Анатолий Ясинский, по-късно станали символи на успехите на тима.
Сезон 1997-98 г. е повратен за ямболския баскетбол. Частната газова компания "Овергаз" става основен спонсор на отбора, който вече носи името "Ямболгаз '92".
През периода 1997-2001 г. ямболския отбор постига големи успехи:
2000 - трето място за купата на България и трето място в Държавното първенство
2001 - трето място за купата на България и второ място в 59-то Държавното първенство - най-доброто класиране на отбора до този момент
Успехите обаче няма да спрат до тук. Съдбата ще дари на баскетболен Ямбол мечтаната, бленуваната и изстраданата от плеяда сърцати и талантливи състезатели шампионска титла.
Денят е 6 юни 2002 г., 6 часа следобед на 60-то Държавно първенство. Пред очите на 600 верни ямболски привърженици в зала "Универсиада" в София и 60 000 граждани на Ямбол, 16 златни медал се окичват на гърдите на златните момчета и всеобщи наши любимци. В този момент с гордост и вълнение в гласа се поздравявахме "Честито Шампиони". Имената на участниците в това може би най-значимо събитие за Ямбол в неговата по-нова история ще останат завинаги в сърцата на признателните ни съграждани. Капитанът на отбора и звезда на българският баскетбол - Димитър Ангелов, големият майстор на баскетболната игра и голяма личност, възродителят на ямболския баскетбол - НВ Анатолий Ясинский. Непримиримите бойци с големи баскетболни сърца - Димитър Димитров и Емил Стаменов. Украинският национал Владимир Рижов, който изигра финалния мач с тежка контузия. Руският богатир и най-титулуван състезател в отбора - Сергей Гришаев. Невероятно борбения и непримирим Ярослав Зубрицкий. Елегантният и всеотдаен Олег Ткач - изиграл финалните двубой със счупен палец на ръката. Енергичният и зрелищен гард - Евгений Анненков. Игралият по-малко, но с изключителен принос за спечелването на решителния финален мач - Румен Шопов и младият талант Димитър Хорозов. Всички тези майстори водени от гуруто на ямболският баскетбол Иван Чолаков ни накараха да се просълзим от щастие. Разбира се всичко това нямаше да бъде реалност без родолюбието на изп. директор на "Овергаз", нашият изтъкнат съгражданин Сашо Дончев и всеотдайността на изп. директор на ПБК"Ямблгаз" - Пламен Дончев.

Изображение
ние сме шампионите 2002

През сезон 2002-03 успешното представяне на "Ямболгаз" продължи, макар и с други главни действащи лица. Отборът воден от сръбският баскетболен специалист - Зоран Кречкович извоюва бронзовите медали от 61-то Държавно първенство. Новите, но също така класни сръбски играчи, като Европейският шампион с "Партизан" Белград - Зоран Стеванович. Игралият в предишните два сезона в силни руски тимове като "Локомотив" М.води и "УНИКС" Казан - Бранислав Вичентич. Атрактивният плеймейкър Ненад Джорич и всеобщият любимец - Владимир Зарич за 4-ти пореден сезон спечелиха медали за Ямбол.
В периодът 2003-2009 година отборът ни продължи да се състезава в първенството на А-1 и вече 15 поредни сезона е сред баскетболния елит на България. В класирането на последните 6 шампионата, ямболският отбор заема места между 4-то и 7-мо място.

Зала Диана

Изображение

Спортна зала "Диана" е домът на баскетболния Ямбол. Тя е построена през 1964 г. и е с капацитет от 2500 седящи места. Залата е една от най-култувите в българския баскетбол. Много пъти в нея е домакинствал и националния отбор на България. В зала „Диана“ се е провеждал и финала от европейския дамски баскетболен турнир за купа „Ронкети“. Тогава за първи и единствен път се срещат два български отбора. Това са Левски-Спартак и Марица Пловдив. В залата са се провеждали и многобройни турнири по борба и вдигане на тежести. Преди всяко първенство зала „Диана“ приема и баскетболния международен турнир за купа „Петър Майсторов“.

Успехи на БК Ямбол

Изображение

Държавно първенство

2012 - Трето място
2011 - Трето място
2003 - Трето място
2002 - Шампион
2001 - Второ място
2000 - Трето място
1979 - Трето място

Купа на България

2002 - Трето място
2001 - Трето място
2000 - Трето място
1977 - Трето място


Върнете се в началото
 Профил  
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема     [ 1 мнение ] 



  Подобни теми Автор Преглеждания Последно мнение
Преглежда непрочетените мнения Снимки на стадиона
Форум: Спортист 2009 (Своге)
lms_X 191133 14 Окт 2009 23:39
от darkko
Преглежда непрочетените мнения На кое място ще завърши "Дунав" в Б Изток?
Форум: Сезон 2006/2007
DUNAV-RUSSE 141430 16 Сеп 2018 10:00
от Dearis
Преглежда непрочетените мнения Купата на България
Форум: Хебър 1918 (Пазарджик)
Anonymous 116680 04 Ное 2006 18:12
от StreeT_HunteR
Преглежда непрочетените мнения Отборът на Спартак - 2006-2007
Форум: Архив
Anonymous 116979 01 Яну 2007 16:25
от SPFC1919
Преглежда непрочетените мнения История на ФК "Спартак" Пловдив
Форум: Спартак 1947 (Пловдив)
Anonymous 118292 17 Авг 2011 16:27
от mainata89

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Иди на:  
cron




Powered by phpBB © 2008 phpBB Group

Контакти | Fans on Facebook | Игра с прогнози