|
1.3.1.2. |
|
Регистриран на: 01 Ное 2006 22:49 Мнения: 1034
|
БотевградБотевград е град в Западна България. Той се намира в Софийска област на 60 километра от град София, отвъд Стара планина, по посока Варна или Русе. До 1934 година носи името Орхание, а до 1866 година Самунджиево. Градът е административен център на община Ботевград. Градът е ограден от Стара планина, което допринася за красивата атмосфера.ИсторияГрадът носи името на националния герой на българския народ, поета-революционер Христо Ботев.
Първото селище-родоначалник на Ботевград е основано от траките около V век преди н.е. По време на римското владичество селището става център на важен кръстопът при прехода между Северна и Южна България.
Близостта на селището с римския път става причина жителите му да го изоставят и се установят на 3 км. южно от него в гората — закрилник, където израства ново село, наречено Зелин. При заселването на славяните по нашите земи селището придобива чисто славянски облик.
Село Зелин влиза в пределите на феодално владние, чиито управител севаст Огнян, виден болярин при цар Иван Шишман, със седалище крепостта „Боженишки Урвич“, оказала последна съпротива на османските поробители в защита на българската държава.
През втората половина на XVIII век жителите на с. Зелин се преселват отново в котловината на мястото на днешния град, където около построението страноприемница и самунджийница (хлебопекарна) възникнало ново село, наречено Самунджиево.През 1864 година е създадена часовниковата кула.
През 1866 г. през селото е прокаран стратегически военен път Русе-София и по предложение на известния турски реформатор Митхад паша Самунджиево е обявено за град — център на каза от 30-тина села и два града Етрополе и Тетевен, отцепени от Ловешката и Врачанската каза. Новият град е наречен Орхание, на името султан Орхан Гази. Името Самунджиево е забранено под страх от големи глоби, но жителите на града не приемат името Орхание и започват да го наричат просто касабата (на турски град).
Жителите на града водят борба против османските поробители във въоръжените чети на Хаджи Димитър, Панайот Хитов и Филип Тотю. През м. декември 1870 г. в града идва апостолът на свободата — Васил Левски и основава революционен комитет. Орхание се включва в създадения от него първи революционен окръг на страната.
По време на Априлската епопея 1867 г. населението на Орханийския край активно се подготвя за въстанието. То изживява ужасите от жестокото му потушаване чрез съдбата на Ботевите четници, водели сражение с турския башибозук. Това е и поводът на 1 декември 1934 г. градът да бъде преименуван от Орхание на Ботевград. Датата е избрана за празник на града.
По време на Руско-турската освободителна война 1877–1878 г. българските патриоти, сред които има и немалко жители на Орхание, организират отряди на народно опълчение, за да се сражават на страната на руските войски. Ботевградският край е арена на продължителни кръвопролитни сражения между войските под командването на руския генерал Йосиф Гурко и укриващата се в старопланинските проходи османска армия. За независимостта и свободата на родната България се сражават опълченци от Ботевградския край под командването на генерал Николай Столетов. Мнозина от тях са наградени с ордени и медали за проявена храброст и героизъм в боевете на Шипка, Плевен, Шейново, Стара Загора. На 29 ноември 1877 г. след разгромяването на османските поробители руските войски влизат в Орхание.
При първото преброяване в Княжество България през 1881 година Орхание има 2284 жители.Културни и природни забележителностиБотевград е част от Стоте национални туристически обекта, Български туристически съюз:
Часовниковата кула е символ на град Ботевград. Кулата е построена през 1862-64 година. Името на архитекта не е запазено, но майсторът е известен - Вуно Марков. Оригиналният часовников механизъм се пази в музея, а сегашният е направен от майстори в Етъра, като частите са внесени от чужбина.
Печатът се намира в общината.
В близост до града е с. Скравена, в което има още три обекта от национално значение.Редовни събития * 1 декември — Празник на Ботевград * Разпети петък - ден на традиционен събор който датира от времето когато Ботевград е бил Орхание. По традиция трябва да се купи нещо калено, за здраве. Съдът трябва да е кален, тъй като Мария-Магдалена когато помолила Исус Христос за опрощаване на греховете, събирала сълзите си в кален съд. Закупуването на такъв съд на Разпети петък символизира желанито на човек да бъдат опростени греховете му. На този събор се събират производители и търговци на глинени съдове от цялата страна.
На този ден, според Ботевградската и на околните села традиция, се ядат кебапчета и се пие бира направо от шишето. Градът се превръща в една огромна кебапчийница, пушеци се вият из центъра и се носи дрънкане на бирени шишета и чалга. Спазващите тази традиция - да се ядат публично кебапчета през Великите пости се считат за православни християни, но не обръщат внимание на призивите на духовните лица за строго спазване на постите. Традицията е удивително жилава, и при все, че населението на Ботевград е расло предимно заради приток на хора от другаде, новододошлите бързо възприемат тази традиция. ОбразованиеМеждународно висше бизнес училищеЛичности * Родени в Ботевград o Стамен Панчев (16 декември 1879 - 17 март 1913 г.) Поет, авторът на „Сине мой“.[1] o Павел Попов (1825 - 1893), народен представител. Павел Попов (Патьо Чорбаджи) е свързан дълбоко с историята по създаването и изграждането на град Орхание. Известно е и участието му в революционната дейност в Орханийско и като таен член на комитета във Видраре, основан от Васил Левски. o Стефан Илчев (1898 - 1983), езиковед o Геоги Христов - Белята - Баскетболист, носител на Купата (1970 г.) и шампион (1974 г.) баща на Мариян Христов. o Мариян Христов (р.1973), футболист o Божко Божилов,революционер,лежал в Диарбекир за свободата на БългарияКухня Ботевградска топеница. Приготва се от изцедено кисело мляко с добавени няколко лъжици майонеза. Прибавят се нарязани на ситно и обелени печени чушки, 2–3 сварени яйца на кубчета. Подправя се със счукан чесън и по избор — чер пипер, магданоз и др. Снимки от БотевградInfo:wikipedia
_________________ orig S inal http://vbox7.com/play:61d718e2&al=1&vid=
Последна промяна FB'04 на 15 Ное 2006 00:10, променена общо 2 пъти
|
|