Бяла Слатина е старо славянско селище разположено на р.Искър в Дунавската равнина. През 1880 г. става околийски център, което дава тласък за по-бързо икономическо и културно развитие. Постепенно са открити садилища, агрономство, земеделска банка, гимназия. Утвурждава се и седмичен пазар. Преди освобождението на България от Османско иго, според историческите справки най-добре развити спортове по нашите земи са били народните борбии конните състезания, но те неса били подчинени на стройна организация, а са имали инцидентен характер.
След освобождението под формата на гимнастически дружества били създадени военни отряди. Опитни руски офицери и инструктури обучавали във военно дело хиляди мъзже, включително и ученици от горните класове на гимназията.
След съединението на Северна и Южна България през 1885 год. и Сръбско-българската война, гимнастическите дружества се запазили. Нещо повече. Членовете им започнали активно да спортуват и просъществували до края на тридесетте години.
Сегашното физкултурно дружество "Чавдар" е рожба на Деветосептемврииската победа, но не е приемник на гимнасическото дружество "ЮНАК", образувано през 1925 год.
На 16 май 1926 год. става освещаване на знамето на юнашкото дружество. През юни същата година в Горна Оряховица юношеското дружество взема учатие и в първия общодържавен събор на юнашките дръжества в България, като участва със своя композиция. Дружеството имало своя униформа. Младежите до 15 годишна възраст носили черен панталон, бяла риза, бяло калпаче със зелено дъно о лъвче отпред. По големите имали четническа униформа - ботуши, зелен брич, куртка с ширит, калпаче с червено дъно и лъвче отпред.
През същата (1926 год.) по случай Златния век на България - 1000 год., за първи път
в местността "Езерото" се устройват лекоатлетически състезания. Освен бягане и хвърляне се провеждат и забавни игри: бягане с вързани крака, провиране през буре, бягане с чувал, ходене по права линия с вързани очи и др.
През 1939/40 год. дейността на дружеството била сериозно ерозиранаот футбола, към които младите вече проявявали по-голям интерес. Все по-това време дръжеството прекратява и активната си спортна дейност.
Измина повече от век, откакто коженото калбо се търкаля по терените на нашия континент. През 2001 год. се навършиха и 80 год. откакто футболната топка се е завъртяла по белослатинските терени. Връщайки се назад в историята искам да разкажа как на поколенията за футболната сила на Бяла Слатина. Разбира се това не е толкова просто, тъй като спомените са избледнели, архивните документи са малко , а и много от активните участници вече не са между живите. Белослатенци не били чужди на футболната игра, която вече "шетела" по света. Белослатинските момчета тичали по поляните след кръпчените топки и имали свои "тимове" много преди началото което идва през 1921 год.
Първият споортен клуб в Бяла Слатина е образуван през 1921 год. Идеята е на един търговец от гр. Оряхово на име Георги Данаилов. Завършил Роберт колеж в Цариград, високо образован за времето си, той за първи път покава "истинска" футболна топка на белослатинските младежи и се ангажира за "треньор" на новосформирания футболян клуб "АТЛАНТИК".
На 22 март 1922 посрещането на прлетта било ознаменувано и с първияфутболен мач на белослатински терен с футболен отбор "Орел"19 от гр. Оряхово. "АТЛАНТИК" загубили мача с 3:1, но вместо отчаяние, пораснала амбицията. В мача реванш с "Орел"19 на оряховски терен "АТЛАНТИК" записал и първата си победа с 2:0. Привържаниците на отбора го посрещнали на жп-гарата с въодушевление.
За откриването на новото игрище през сепртември 1926 год. бил поканен отбора на "Орел-Чеган" Враца. Освен хляди граждани, на мача се стекли и стотици любители на футболната игра от цялата околия. Мачът завършил с 1:0 за гр. Враца. Това довело до много коментари и спорове, в резултат на което отборът бил разпуснат.
През 1927 год. бил сформиран нов футболен отбро към клуба "ВУЛКАН", който просъществувал само няколко месеца. Най-добрите футболисти от "АТЛАНТИК" и "Вулкан" се включили в новосформиран футболен отбор "ДУНАВ ЛЕБЕД". Този отбор бил съставен предимно от прогресивни младежи.
През 1987/88 година детско-юношеските отбори на "Чавдар" играят под името на "Дунавец" - Търнак и под ръководтсвото на треньора Цветан Близнаков стават областен първенец, достигайки до финалата среща само с победи и един равен мач. На финала отборът играе в Берковица, побеждават местния "ком" с 3:2 и стават областен първенец. А през 1988/89 година децата стават регионален първенец!!!
На 23 май 2001 год. бе чествана 80-годишнина на футбола в Бяла Слатина. Предия ден, 22 май се състоя мач между ветераните на "ЛЕВСКИ" София и "ЧАВДАР" Бяла Слатина, завършил с резултат 4:2 за 'ЛЕВСКИ", като в сифийския клуб играха звезди като Пл. Николов, Н. Тодоров (Кайзера), П. Панов и др. На 23 май бе открита паметна плоча на входа на стадиона , децата на "ЧАВДАР" играха със връстниците си от "СПАРТАК" Плевен и загубиха с 0:1.. След мача бяха наградени ветерани и действащи състезатели и бяха определени най-добрите футболисти на клуба.
"Златните" години на белослатинския волейбол така силно са се запечатили в паметта на запалянковците, че те много често спорят кой от двата спорта: футбол и волейбол са били по-популярни в нашия град. Мненията са различни, но истината е че Бяла Слатина е мерила ръст с най-силните отбори в "Б" републиканска група. В продължение на 30 год., но нека се върнем назад в годините и сложим всичко в ред!
Появата и развитието на този спорт е свързан с името на учителя по физика в гимназията Никола Тръпчев. Първият неофициялен мач се състоял в двора на гимназията на 25.05.1932 год. с отборите на гр.Враца. На следващата година било направено игрище кадето започват първите неофициялни състезания по волейбол между гимназийте на Враца, Бяла Слатина и Оряхово.
През 1977 год. започва упадъкът на този красив и емоционален спорт в нашия град. Причината е все по-трайното му преминаване от открито в закрито. ВОЛЕЙБОЛНИТЕ МАЧОВЕ ЗАПОЧВАТ ДА СЕ ПРОВЕЖДАТ В СПОРТНИ ЗАЛИ И ПОРАДИ ЛИПСА НА ТАКАВА В НАШИЯ ГРАД, отборите са принудени да играят срещите си в градовете Враца и Кнежа, което става причина за отдръпване на привържениците му. Освен пътуванията на отборите, дружсетвото е обременено с допълнителни разходи. Независимо от това от нашето дружество има много мъже и жени, уостоени със званието "Майстор на спорта" по волейбол и много от нашите състезатели са продължили кариерата си в други отобри на страната.. Радостен факт, е и че от 1948 до 1978 год. - в продължение на 30 год. нашите представителнимъжки и женски отбори са били постоянни членове на "Б" републиканска волейболна група. През 1989 год. женският волейболен отбор на Бяла Слатина отново влезе в "Б" републиканска волейболна група, но игра срещите си в Кнежа.
На 01.06.2002 год. се проведе честване на 70 години на волейбола в Бяла Слатина. Възстановено бе волейболното игрище в двора на прогимназията. Игра се и демонстративен мач между бивши играчи и сегашни деца и юноши. Най-изявените деятели бяха наградени: Георги Танков, Стоян Лазаров, Илия Петрова и Севина Кадриева.
Появата и развитието на ТЕНИС СПОРТА в гр.Бяла Слатина започва през 1945 год. През м. април дошла група студенти от Бяла СЛатина, учещи в София и изнесли гимнастичека композиция, след което в двора на техникума, демонстрирали и играта тенис. През 1946 год. студентът Георги Горанов донесъл две ракети и в продължение на един месец обучавал 15 ученици.
Две години по-късно Хр. Николов и Георги Йорданов донесли от София 17 тенис-топки и макети на тенис ракети, запалили много ученици от техникума и гимназията и с подръчни средства играта започнала да се масовизира. В двора на вапкарската фабрика се провело и първото състезание между източния и западния край на града.
През 1949 год. Димитър Велниколв започнал да произвежда многопластови ракети и това дало тласък за разпространяването на тениса в града ни. Единственият недостатък нил, че все още не се знаели добре правилата от всички, а и нямало подготвени съдий.
По-късно, с изграждането на модерната за времето си тенис-база от завод "Пионер", нещата се променили. Започнали се редовни тренировки от деца, юноши и мъже, под ръководтсвото да специялисти и подготвени треньори. Бяла Слатина станала база за провеждането не само на републикански първенства, а и на международни състезания, в едно от които е участвал и Лендел.
Инфо:
http://www.pfcchavdar.com