Ша̀бла е град в Североизточна България. Той се намира в Област Добрич и е в близост до град Каварна. Градът е административен център на община Шабла.
Данни *
Население: 3 695
Надм. височина: 47 m
Пощ. код: 9680
Тел. код: 05743
МПС код: ТХ (Тх)
Администрация
Държава: България
Област: Добрич
Община:
Адрес на общината
ул. „Равно поле“ 35
п.к. 9680
тел.: 05743/258
1. География
Град Шабла е разположен на 72 km на изток от Добрич, на 25 km на североизток от град Каварна и на 8 km на запад от нос Шабла.
2. История
Топонимът Шабла се появява за пръв път в официален писмен документ от 1573 г. До 1964 г. е бил село, а до 1969 г. селище от градски тип.
3. Шабленският фар
Фарът на нос Шабла е най-старият и най-високият (32 метра) в България. Официално влиза в експлоатация на 15 юли 1857-а година. Основата на съоръжението е квадратна база с ширина 8.8 метра и височина 10 метра. В сечението на пиластрите, поддържащи свода, дебелината на стената достига 3 метра. Централният купол е поддържан от четири по-малки купола.
В западната стена е вграден султански монограм на султан Абдул Меджид, управлявал турската империя в периода 1839-1861.
Бялата светлина на фара се вижда от 17 морски мили. Той ориентира и предпазва морските съдове от сблъсък с близо едномилния подводен риф срещу днешния къмпинг „Добруджа“ и плитчините между нос Шабла и село Тюленово. В далечното минало се е знаело, че видят ли светлините на фара, моряците са преполовили разстоянието между устието на Дунав и Босфора.
В момента на фара работят четирима души, които дежурят по 8 часа.
„Нашият фар е уникат. Той е копие на Александрийския фар, но е по-малък. В стените има само камък и хоросан, нищо друго. Конструкцията му е нестандартна“ - разказа дежурният пазач Нанчо Нанев. Той работи на фара от 1992 година. Преживял е много тежки ситуации, но никога няма да забрави една зима, когато в продължение само на 1 час е трябвало да се изкачи и да слезе по стълбите 10 пъти, за да отстранява аварии. Зимата край Шабла идва късно и предизвиква бури и аномалии, обяснява Нанчо Нанев.
В Шабленският фар днес се крие послание, което трябва да се отвори през 2056 година. Преди десетина години дежурните са написали писмо до бъдещето поколение и са го поставили в стените на съоръжението, които са дебели метър и 20 см. В него те описали, че дължината от Фара до брега през 1948 година е била 29 метра, а през 1996 година е била 13 метра.
4. Религии
В града основната част от хората изповядват източноправославното християнство. Храмът „Св. Харалампий“ е единственият с това име във Варненско-Великопреславската епархия. Патронният му празник е на 10 февруари.
5. Икономика
6. Обществени институции
* Читалище „Зора“
* Център за социална рехабилитация и интеграция
7. Училища
* СОУ „ Асен Златаров“
8. Културни и природни забележителности
* На 3 км от Шабла се намира Шабленското езеро.
* Националният археологически резерват Яйлата, намиращ се на 2 км южно от Камен Бряг и на 18 км североизточно от Каварна.
9. Редовни събития
Седмица на морето, която обикновено се провежда през първата седмица на месец август. На 2 юни се провежда Шабленския панаир. Той се простира от центъра на Шабла до околовръстния път към Румъния.
10. Спорт
Футболният отбор на града се казва ФК Шабла.