Първият Музей на виното отвори врати в Плевен
Thursday, 18 September 2008
Първият Музей на виното в България отвори вчера врати. Този уникален по рода си проект, който е първи и за Балканския полуостров, се осъществи не къде да е, а в Плевен, и то в една от най-красивите местности – парк Кайлъка. За събитието пристигнаха над 300 отбрани гости, сред тях бяха евродепутатът Лидия Шулева, народните избраници Румен Петков и Васил Антонов, кметът на Плевен Найден Зеленогорски, представители на държавни и обществени институции в града, бизнесмени от Плевен и столицата.
Идеята за музея, който се намира буквално в истинска пещера, е на Пламен Петков, президент на „Шато Кайлъка”. Преди той и кметът Зеленогорски да прережат тържествено лентата на този оазис на виното, беше даден и старт на гроздобера в един от най-големите гроздови масиви край града.
Музеят на виното е плод на дългогодишен труд на български и френски архитекти, енолози, експерти от плевенската Панорама и Историческия музей.
Защо Плевен е избран за този уникален проект? Причината е, че градът се счита за първия център на винарската индустрия в България. Още през 1890 г. тук е открито първото професионално училище по лозарство и винарство.
През 1902 г. е създаден и първият Национален институт на виното у нас. Новият музей на виното ще бъде място, където посетителите ще могат едновременно да закупят и дегустират над 7000 бутилки вина, обясниха домакините вчера.
В музейната енотека има вина от 30- до 90-годишни. Част от колекцията са и 6 хил. бутилки съвременни вина от всички марки и райони на страната.
В пещерата могат да се видят 100 бъчви от френски дъб, древни съдове за производство на вино, косери за рязане на грозде, ритони и фиали за пиене на божествената напитка. Всички тези неща правят музея уникален и безспорно интересен.
Още от входа на Кайлъшката пещера се усеща дъх на старо вино и дърво. Най-напред ви посреща един лин на около 300 години.
Това е старо корито за събиране на грозде, в което виното е ставало по-пивко, ако се мачка с краката на булка в семейството, обясняват екскурзоводите.
Навътре може да се види и истински аламбик, далечен прароднина на съдовете за дестилация. В една от залите са подредени стотици бутилки с вино, които нарочно са поставени хоризонтално.
Целта е виното да мокри тапата постоянно и да не се окислява, обясниха ни домакините.
В Музея на виното всеки посетител ще може да влезе срещу билет от 6 лв. При група от 6 души има отстъпка - общата цена е 12 лв. От местната управа и домакините са убедени, че музеят ще бъде една от бъдещите туристически атракции на Плевен.
Maika vi da eba otvarqite muzei... da vi eba maikata ciganska dano umrete ot rak vsi4ki KUR za zelenogorski KUR za petkov KUR za Djodjo