bulgarian-football.com | bgclubs.eu | GOAL.bg | Левски София | ДЮШ Левски | bfl-team.com | pi4e.com | Dropbox | eRepublik
* Влез   * Регистрация



Последно посещение:
Дата и час: 28 Мар 2024 15:15




Напиши нова тема Отговори на тема     [ 49 мнения ]  1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Parkour
МнениеПубликувано на: 01 Ное 2006 03:42 
BogKa_Blue написа:
Free Run е активен спорт които се практикува от така наречените Ямакаши - хора на движението/действието - което често се бърка че е японска дума !!!

Ето малко сайтчета за подразбиране http://www.sx3.hit.bg/ ; http://parkour.net/index.php ; http://urbanfreeflow.com/index.htm

ПП: Аз лично тренирам Free Run и набирам момчета и момичета,с много свободно време и които са активни и гъвкави ! За инфо в mIRC се пиша AlFaTuR_^ там ми пишете,влизам в канал #imortals


Върнете се в началото
  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 01 Ное 2006 03:45 
SpEeDbreAkEr
Цитат:
Знам го този спорт много ми харесва


Върнете се в началото
  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Дек 2006 20:32 
Offline
Хип Хоп до гроб
Аватар

Регистриран на: 30 Окт 2006 18:50
Мнения: 395
freerun clips
ENJOY


Последна промяна speedbreaker на 07 Фев 2007 10:41, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Дек 2006 20:38 
Offline
...И те така...

Регистриран на: 30 Окт 2006 19:50
Мнения: 2476
Местоположение: Русе
Отбор: Дунав 2010 (Русе)
А какво представлява...някой да обясни :wink:

_________________
Изображение


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Дек 2006 20:52 
Offline
Хип Хоп до гроб
Аватар

Регистриран на: 30 Окт 2006 18:50
Мнения: 395
Ми това са клипове, изпълнявани от "parkours", които се катерят по блокове, прескачат огради без проблем, много, много як спорт... :)


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 31 Дек 2006 17:24 
Offline
Хип Хоп до гроб
Аватар

Регистриран на: 30 Окт 2006 18:50
Мнения: 395
Sofia Jumpers Crew – Бандата скачачи от София

Обикновен зимен ден... 17 Януари 2004... В една стара порутена сграда се ражда една странна идея. Две момчета си говорят за филма, който гледали миналия ден – Yamakasi.

“И там, сещаш ли се,... Те се засилиха и скочиха...” – възторжено обяснява Сашо на приятеля си Милен.

“Да, много беше готино...” – отговаря разпалено Милен.

Няколко дни по-късно, пак в разбитата сграда на училището по приложни изкуства в столичния кв. Изток...

Сашо отново разговаря с Милен... Този път той му обяснява как гледал документален филм за направата на “Yamakasi”.

“И ти казвам, братле, правен е без никакви каскади и обезопасителни мерки...”

Милен остава със зейнала уста...

В този ден той обмисля казаното, и му идва страхотната идея и те да започнат да тренират, точно както в “Yamakasi”. Няколко дни по-късно те споделят идеята си със своя приятел Христо, който до този момент се занимава с рисуването на графити. Той е очарован от идеята за такава свобода, която ти дава freerun-a и след няколко дни, и той изгледал “Yamakasi”, се впуска в търсене на други такива, които практикуват спорта на французите. Още същия ден той открива световната организация “Urban Free Flow” и заедно с останалите започват да изучават триковете и всичките други неща от техните туториали, клипчета и снимки. Тримата започват тренировки всеки ден след училище, но те не са особено ефективни, защото не са постоянни, сериозни и т.н.. Всеки от тях си има собствени интереси, а общите са много малко. С един от общите, на Христо му хрумва идеята да създаде freerun крю, което да се занимава с рисуването на графити по високите, недостъпни за обикновените хора места, след което да изчезва безследно. Идеята бързо намира име – Sofia Jumpers Crew. Името идва от града в който са, от това, че на пръв поглед за незапознато око са просто “скачачи” и от това, че са крю, занимаващо се с рисуването на графити.

По-късно същия месец, Sofia Jumpers Crew се сдобива с нов член – Васко, който напуска групата в началото на 2005, за да направи свое собствено крю. Четиримата тренират усилено, а в това време и стават организатори на Urban Free Flow, представяйки организацията в България със създаването Urbanfreeflow Bulgaria, като Христо става администратор на новосъздадената организация. Няколко месеца по-късно, когато излизат във ваканция, групата започва усилени тренировки и на интернет-а. Те успяват да се свържат с още други деца, които искат да тренират новият спорт. В края на лятото на 2004 SJC прави първата си фотосесия – Jump Tru Sofia, която бива снимана с два обикновени лентови фотоапарата. Един ден по-късно се пуска в страницата на българската организация. Първите снимки имат доста голям успех сред новите в спорта и палят още няколко човека. В края на годината Sofia Jumpers Crew се сдобиват с още членове – Стефан, който по-късно бива изключен, поради непостоянството си и Данчо, който е един от най-добрите в групата. Зимата на 2004/2005 не е много успешна за фрийръна в България, заради снега, който затрупва София и големите градове, но пролетта носи нови възможности – първият София Jam – събиране на групите и скачачите в София. В следващите такива събирания се появяват и новите членове на SJC – Илко, Благовест и Георги. Благодарение на бързото си развитие и усвояването на триковете те бързо стават доста добри и настигат останалите от групата. По-честите тренировки започват да сближават 7-мината – Сашо, Милен, Христо, Данчо, Илко, Благовест и Георги, които и до този момент са неразделни приятели.

Sofia Jumpers Crew участват в много медийни изяви, които включват репортажи във известни медии като : “168 часа”, “Стандарт”, “Егоист”, ВеселинаТВ, БНР и доста др.

Източник: sjc.hit.bg


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 31 Дек 2006 17:24 
Offline
Хип Хоп до гроб
Аватар

Регистриран на: 30 Окт 2006 18:50
Мнения: 395
Историята на спортът Free Run

Urbanfreeflow, Freeflow, parkour или freerun е нещо повече от спорт. Това начин на живот и придвижване. Може да се практикува навсякъде и от всекиго - независимо дали си възрастен или млад, начинаещ или напреднал. Нямаш нужда от някаква специална екипировка за да се занимаваш с фриирън. Трябват ти само добри обувки и удобни дрехи.

"Без философия, движението няма смисъл."
Себастиан Фукан

Животът е съставен от препятствия - да ги преодоляваш означава да напредваш. Ако станеш изкусен във фрииръна, може да спечелиш нещо за по-нататък в твоето съществуване. Разбирането на философията на паркура, означава да погледнеш по-далеч от обикновения трик и неговото изпълнение. Когато тренираш е важно да се фокусираш върху самия теб, отколкото да обръщаш внимание на средата наоколо - развивай ума и тялото си. Следвай интуицията си и напредвай, стъпка по стъпка. Забавлявай се. Нека всичко бъде удоволствие, а не състезание. Способността да преодоляваш препятствия е много важна. Фриирънърите постоянно се борят със себе си за да преодоляват нови и нови предизвикателства.

Трудно е да се каже, кога точно е започнало всичко. Фриирънът, както той изглежда в момента е бил създаден около осемдесетте години на 20-ти век във Франция. Давид Бел и Себастиан Фукан били на 15 години и играели детски игри. Бащата на Давид - Реймънд Бел, окуражавал момчетата, като им казвал, че тренирайки здраво и ако са отдадени на спорта някой ден ще постигнат мечтите си. С времето те развили движенията си и така се родил паркурът. Той е комбинация от брейкденс, бойни искуства, гимнастика и катерене. Използвайки тялото си, можеш да се движиш, като течност и същевременно да си тих като котка.

През 2001 година излиза филмът Ямакаши. Групата е първоначално създадена от Себастиан и Давид, но те не участват в продукцията. Оттогава паркурът спира да се развива, както преди и всичко става комерсиално. Затова основателите се отказват от Ямакаши и всеки тръгва по своя път.

Идва 2003, когато се появяват документалният Jump London, където Себастиан, заедно със свои колеги показват способностите си. По-късно, през 2004, идва ред и на Jump Britain, който утвърждава още повече позициите на фрииръна, като независим спорт. Навсякъде по света се сформират отбори, които практикуват паркур. Всеки импровизира и измисля нешо ново - та така и до днес. Какво предстои в бъдещето ли ? Никой не знае, но точно това му е хубавото :) Все още фриирънът е млад спорт и това. което е постигнато от създаването му. е много, но тепърва ще се развива и усъвършенства. Интересът от страна на медиите е огромен и това спомага още повече за популяризирането му. От Sofia Jumpers Crew сме горди, че взимаме участие в този процес :)


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 02 Яну 2007 20:52 
Offline
Хип Хоп до гроб
Аватар

Регистриран на: 30 Окт 2006 18:50
Мнения: 395
сайтове:
www.sjc.hit.bg
www.parkour-bg.com
www.parkour.tv

Волтове

Lazy
Dash
Pop vault
Turn
Two handed
Reverse vault
Gate
Palm Spin
Kash vault


Последна промяна speedbreaker на 12 Фев 2007 17:14, променена общо 2 пъти

Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 10 Яну 2007 23:15 
Offline
Хип Хоп до гроб
Аватар

Регистриран на: 30 Окт 2006 18:50
Мнения: 395
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 11 Яну 2007 15:13 
Offline
Хип Хоп до гроб
Аватар

Регистриран на: 30 Окт 2006 18:50
Мнения: 395
Le Parkour

Паркур е вид тренировка, дисциплина много подобна на бойно изкуство. Практикуващите го (познати още като Трасьори) тренират телата и умовете си за да могат да се придвижват през неподходяща обстановка със повишена ефективност. Например при спешна ситуация, когато някой се опитва да достигне от точка А до точка Б, изкачвайки се по стълби и постоянно сменявайки преходната посока - Трасьор би използвал уменията си за да намери по-пряк път. Вместо да се изкачва по стъпалата може просто деликатно да се прехвърли или качи на следващия етаж. Паркур позволява на човек да вижда стени, огради и сгради повече като част от от трасето за изминаване, отколкото като препядствия, който го ограничават.
Нужна е поддръжка на високи физически и духовни ниво и форма, за да може маневрите да се осъществяват със красота, грация и лекота. Повечето движения от Паркур може да доведат до нараняване при нетрениран човек. Постоянното трениране на безопасното приземяване, прецизните движения, времето за реагиране (рефлекс), балансът, експлозивната сила и здравинната, са неща на които много се държи в Паркур. Не е задължително някой да е изобретил видът движения използвани от един Трасьор, тези движения не принадлежът на Паркур, но са вдъхновени от самата дисциплина. Неща като скачане, търкаляне, люлеене и катерене са движения, които са си натурално от човешката природа. Трасьорът просто отдава голяма част от времето и енергията си, за да перфекционира тези движения и да ги направи полезни и използваеми за себе си.
Самата дума Паркур (Parkour) произлиза от \"parcours du combatant\", което идва от преминаване през терен осеян с препятсвтия - метод използван за обучение от Джордж Хеуберт. Хеуберт вярвал , че може да тренира физиката на учениците си по начин, който да ги адаптира към практическите възможности, които може да са полезни както за живота на самите тях, така и за живота на околните. От тук той развил вид тренировка наречена \"Природният метод на физическата култура\". Този метод залагал на усилените тренировки върху ходене, тичане, скачане, катерене, балансиране, изскачане, повдигане, самозащитаване и плуване. Той решил да сподели този тип на тренировка на спасителните екипи и военните.
Дейвид Бел практически е откривателя на Паркур. Неговият баща Реймънд Бел е бил виетнамски войник, който практикувал методите на Хеуберт. Той показвал тези методи на сина си Дейвид, като го окуражавал винаги да тренира физиката и психиката си. Когато Дейвид Бел се премества в Лисе, той и неговите приятели израстват изучавайки пейзажите и обстановката там и усъвършенствайки техните умения. Архитектурата на Лисе е \"отвързала\" ръцете на Бел и приятелите му, очаквайки с нетърпение да бъде обуздана от Паркур. Жилищните райони предлагали богат избор от балкони, пропасти (гапове), стени, рейлове и екстремни височини, който само копнели да бъдат използвани . Бел прекарал близо 20 години, усъвършенствайки уменията си, докато той и приятелите му не се преврнали в чудо сред обществтото в което се намирали. Стечение на обстоятелствата, тяхната слава и обучение се разширили до глобално ниво. Сега Паркур се практикува навсякъде по света, но все още има много хора (включително и някои практикуващи го), които немогат да го разберат и признават само тренировката на физическата, а не и на психическата и духовната готовност.


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 11 Яну 2007 15:14 
Offline
Хип Хоп до гроб
Аватар

Регистриран на: 30 Окт 2006 18:50
Мнения: 395
Балансът

Балансът е, може би, най-важния аспект от една добра паркур тренировка. Тук не се отнася до добрия „баланс” между различни упражнения и действия – въпреки, че и това също е важно, разбира се – по-скоро се отнася за способността да поддържаш подходящо равновесие във всяка ситуация. Добрият баланс участва във всеки аспект на паркур: жизненоважен е за прецизните кацания (precision landings), незаменим при бързо движение по тънки повърхности и критически важен за правилно и ефективно изпълнение на всички видове волтове (vaults). Да имаш добър баланс и прецизно чувство за позицията на тялото е голямо предимство за паркур практиката на всеки и е основно при предотвратяване на падане и гафове (bails).

Добрият баланс зависи от много различни фактори, някои от които биологични и почти всички могат да бъдат подобрени. Балансът се свързва със сензорния поток от информация от очите, правилната функция на равновесната система на вътрешното ухо и чувството за позиция и движение на стъпалата, краката и ръцете. Последното се нарича „проприоцепция” (proprioception), способността на тялото да се ориентира в пространството без да разчита на визуален стимул. Балансът е основа на всичко, което правим в паркур и той просто никога не е достатъчно натрениран. С добро равновесие всички движения стават далеч по-лесни, поради тази причина балансът се смята за майсторска дисциплина

Какво е Баланс?

Нашата способност да балансираме и да стоим изправени в всяка възможна ситуация разчита на невероятно сложна и заплетена комбинация от фактори, включвайки визуалната и звукова сетивни системи, както и опорно-двигателната система. Равновесната система на вътрешното ухо работи заедно с очите, мускулите и ставите за да поддържа ориентация или баланс. Например визуални сигнали се пращат до мозъка, за да определят относителната позиция на тялото спрямо околни обекти. Тези сигнали се обработват от мозъка и биват сравнени с информацията от вестибуларния апарат, както и от опорно-двигателната система. Във вътрешното ухо, сложна система от кухини, течности и чувствителни влакна работи в помощ на мозъка, за засичане на движението и позицията на тялото, включително усета за „горе” и „долу”, „ляво” и дясно”, както и за кръговите движения. Взети заедно тези разнообразни и постоянни потоци от информация ни позволяват да поддържаме и регулираме много прецизно баланса си, дори по време на движение.

Подобряване на баланса

Щом добрият баланс и ориентация на тялото зависят от много фактори, има и много начини, по които да го подобрим. Защото баланс, дори в изправена позиция или ходене е, поне малко, способност, която може да се изучава и тренира и много зависи от доброто общо физическо състояние, можем да подобрим общото си чувство за равновесие, участвайки в няколко вида физическа дейност. По-активните спортове като катерене, футбол, колоездене, тенис, вдигане на тежести и дори боулинг могат да подобрят баланса като подсилят мускулите и ставите и подобрят позата на тялото. Дейности като спортни танци например изискват добро чувство за разположение на тялото, както и координация между очите и ръцете и по този начин могат да подобрят невероятно много нечие равновесие. Леко-натоварващи дейности като аеробика, Пилатес, и водни спортове, както и няколко тренировъчни програми от Далечния Изток като йога и тай чи чуан, използват техники за синхронизиране на дишането и движението на тялото, а това също има позитивен ефект върху равновесието.

Проприоцепцията (чувство за позиция на тялото) изисква постоянна, точна преценка на позицията в пространството и се улеснява от свиването на многобройни малки стабилизиращи мускулчета, които правят леки настройки за да регулират баланса. В резултат балансът често се отнася до ефективното и бързо възстановяване от дисбаланс. Използването на мускулчетата отново и отново подобрява нашата обща способност да правим постоянни малки корекции в баланса, затова голямо разнообразие от видове движение би дало най-добър резултат.

Но сред всичко тези методи за подобрение на баланса, паркур излиза най-разообразния – и оттам най-пълния подход.

Практикуващият паркур трябва да се научи да балансира и да се движи по рейлове (rails) със всякакви размери и форма, по стени и разнообразни препятствия с различна дебелина и ъгли на наклон, и по повърхности с разнообразни неравности и сцепление (traction). Той трябва да е способен да променя балансът на телесното тегло като преминава над прегради и ограждения, като постоянно „флиртува” с ръба на дисбаланса всеки път като прави прецизен скок (precision jump) или се отблъсква от един „котешки скок” в друг (cat-to-cat). Освен това той трябва да е способен да поддържа и контролира балансът си и ориентацията докато е в въздуха за да може да кацне безопасно след волтове, спускане или друг вид скок.

Няма заобиколен път: добрият паркур изисква добър баланс. Е, какви специфични тренировъчни методи можем да използваме да ни вкарат в правилния път към перфектния баланс в движението?

Упражнения за равновесие

Влагането на някои или всички тези типове упражнения в тренировачната ви програма, след време, би донесло дълбоки подобрения в нечии баланс и заедно с това в паркура му.

• Котешки баланс: Както може би разбирате, този тип маневра е базирана на движението на 4 крака по тънка повърхност или преграда (railing) и е отлична за подобрение на общия баланс и проприоцепцията ( чувство за позиция на тялото). С тежестта центализирана и равноразпределена между крака и ръце, тази дейност изисква постоянно използване на стабилизиращите мускулчета по цялото тяло, за да се поддържа баланс и поза. Просто намерете солиден рейл или тънка стена и тренирайте котешки баланс докато се запознаете упражнението. Спирайте от време на време за почивка и разтягайте краката, тъй като това упражнение подлага четириглавите мускули на крака на значително напрежение.
• Бавни клекове: Простичко, в същото време много ефективно упражнение за статичен баланс, което може да се изпълни навсякъде: стоейки с крака на ширината на раменете, със отпуснато тяло, издигни се на пети, а след това бавно клекни долу, докато не почувстваш как дупето ти се докосне до долната част на крака. Упражнения като това помагат за развитието на мускулите на краката, в същото време активирайки стабилизиращите мускулчета в долната част на краката за да за се запази равновесната стойка „на пети”.
• Клякания върху рейл: същото като бавните клекове, но този път трябва да намериш здрав хоризонтален рейл, върху който да клякаш. Практикувай упражнението първо перпендикулярно на рейла (напречно), после по линията му (надлъжно) за да се тренират различни мускулни групи на крака. Като се подобри балансът ти удължете времето на клековете от 5 на 10 секунди.
• Ходене по рейл (rail walking): Да, тoчно така. Практикувай ходене по рейлове с различна ширина и материал, докато свикнеш дори с тънки и цилиндрични рейлове. Научи се да ходиш с крака успоредни на рейла, поддържай правилен контрол при всяка стъпка. Бъди прецизен с движенията си и се опитай да ограничиш трептенето и клатушкането като вървиш. За допълнителна трудност спри и прибави малко клекове по пътя.
• Скокове върху стълб: Изправи се върху стълб на 1 крак. След това с едно бързо движение смени краката на място, за да се озовеш на другия крак, но на абсолютно същото място. Пази коленете леко свити при това упражнение и тежестта трябва да пада точно върху стъпалото. Опитай да тренираш на стълбове с различна височина и големина, докато свикнеш. Ако откриеш няколко стълба в редица, достатъчно близо един до друг може да опиташ да ходиш по тях с малки скокове, като скачаш и кацаш на един крак при всяка възможност.

Прекрасното в балансът е, че е способност, която може да се тренира почти през цялото време, където и каквото и да правиш. Когато си вън на разходка дръж си очите отворени за издигнати бордюри или ниски рейлове, по-които може да ходиш вместо по тротоара. Ако чакаш някого, намери стълб и се опитай да практикуваш скокове върху него. Дори в средата ти да няма никакви удобни „препятствия” винаги можеш да направиш няколко Бавни клякания, които също ще допринесат за добър баланс.

Няма нужда да казвам, че всяка тренировъчна сесия трябва да включва известна работа за баланс. Тази Майсторска дисциплина е толкова важна и фундаментална за паркур, че изисква нищо по-малко от пълно себеотдаване


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 11 Яну 2007 15:18 
Offline
Хип Хоп до гроб
Аватар

Регистриран на: 30 Окт 2006 18:50
Мнения: 395
Кайзен тренировка

Първо ниво:

Физическата трeнировка на тялото е много важна за построяване на силното ни транспортно средство (тялото) за Паркур и Акробатика.

Кагото човек се придържа към режим от разнообразни упражнения, натрупва силата и издръжливостта, нужни за правенето на всички движения по възможно най - лекия и ефикасен начин.

Физическата тренировка на тялото е много добра за подобряване на вярата в себе си. Ако тялото ти е на върха на възможностите си, умът ще се заздрави и страхът няма да е толкова голям (не се бъркайте с умствената тренировка, тя е съвсем различна част от тренировката) и няма да има толкова голямо влияние върху вас. Трябва да се стремиш да си балансиран физически и умствено. По този начин „пътеката” става по, ясна.

Всеки си има свое начало, стартова площадка. Физическата тренировка винаги е трудна. Бъди фокусиран и се придържай към програмата, не се отказвай! Следвай програмата. Следвайки тези правила, всяка една задача е изпълнима и всяко едно препятствие – преодолимо.

Физическата подготовка и тренировка са единствено за теб и за никой друг. Ти сам ще забележиш подобрението и това ще те удовлетворява.

Второ ниво:

Физически принос:

Когато тренираш физически, е важно да започнеш в една от двете посоки: „пети до глава” и „глава до пети”

Или по-просто казано: крака, торсо (коремни мускули, ядро), ръце и пръсти в даден ред.

Важно е да загрееш преди тренировка, за да подготвиш мускулите и да се разгрееш, отпуснеш след тренировка. Това подобрява кръво-обращението, гъвкавостта на ставите, а това прави здрави мускули! „ Удължи ги и тогава увеличи силата”

Старт!

Глезени/ Прасци

Подскоци (заешки подскоци)[/b]

изправени крака скачай напред или само на едно място, така, че да скачаш максимално всеки път. Това заяква бързите мускулни влакна, нужни за експлозивна сила.

Начало (начинаещ) - 50 / Напреднал – 100

Повдигане на пръсти

Това заяква бавните мускули, нужни за издръжливост и цялостна сила на мускулните влакна. Намерете стена или някой неподвижен обект. Застанете пред него, колкото може по-прави, стегнати. Сега се изправете на пръсти възможно най-високо, като запазвате баланса. Пълно движение нагоре и надолу. Никакво лъжене! Петите до край нагоре и до край надолу!

Начало (начинаещ) - 50 / Напреднал – 100

Колене! Много са важни!

Клякания

Клекнете докато бедрата са паралелни на земята и се изправете да изходната позиция. Внимавайте гърба да е прав, за да имате правилна стойка. Това подобрява формата ви при кацане и претъркулване.

Начало (начинаещ) - 50 / Напреднал – 100

Клякания с подскоци

Същото движение, само че със скок в края на всяко клякане. Скок след всяко една клякане, едно след друго

Начало (начинаещ) - 25 / Напреднал – 50

Ядро / Коремни мускули

50 – 100 коремни преси

50 – 100 коремни преси, където съвсем леко се повдигате от пода

50 – 100 докосвания на петите – лежи по гръб и докосвай лявата и дясната пета една след друга

50 извъртащи се коремни преси

Ръце, Фаланги (пръсти)

15 – 25 хендстенд лицеви опори

50 – 100 лицеви опори

25 – 50 подскачащи лицеви опори( или с пляскане), като подскачаш максимално на всяка, като се опитваш гърба да ти е абсолютно прав при всяка.

1 минута стойка на ръце

Пръсти – намери някой ръб, клон или лост, хвани го само с пръсти и просто си виси. Колкото можеш повече!


Това е само върха на айсберга на физическата подготовка, нужна ни да станем супер-ефикасни, защотото никога не трябва да спираме да тренираме! Винаги трябва да се подобряваме! Never settle!


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 12 Яну 2007 15:19 
Offline
Хип Хоп до гроб
Аватар

Регистриран на: 30 Окт 2006 18:50
Мнения: 395
Покана: премиера "Паркур - начин на живот"

Официалната премиера на документалния филм "Паркур - начин на живот" (Modus Vivendi) ще се състои на 20-ти януари 2007г. (събота) от 19:00ч. в кино Одеон (до Попа) - вход свободен. Освен авторите на филма, на прожекцията ще присъстват трейсърите участващи в "Паркур - начин на живот", както и партньорите помогнали за реализирането на проекта. Всички са добре дошли на първия български филм посветен на паркур!


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 12 Яну 2007 15:26 
Offline
Хип Хоп до гроб
Аватар

Регистриран на: 30 Окт 2006 18:50
Мнения: 395
Интро на "Паркур начин на живот" по BTV

Интро (реклама) за филмът "Паркур начин на живот".
http://www.youtube.com/watch?v=rc7bUDsO9Xo

С участието на:
[SJC] - Милен, Илко (prank), Ицо (foboz), Благо, Гого (havoc), Дидо
[Sx3]- Цецо (Cetkata), Гената (Greensta)


Последна промяна speedbreaker на 12 Яну 2007 21:14, променена общо 2 пъти

Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 12 Яну 2007 21:14 
Offline
Хип Хоп до гроб
Аватар

Регистриран на: 30 Окт 2006 18:50
Мнения: 395
FREERUN (PARKOUR) GAME

Източник: http://www.funny-games.biz/freerun.html


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 12 Яну 2007 21:35 
Offline
Хип Хоп до гроб
Аватар

Регистриран на: 30 Окт 2006 18:50
Мнения: 395
За да не си преписвам чужди заслуги, ще цитирам пича:

Цитат:
За да стигнете-взимате 94,102 или 88 в посока дианабад.Една спирка след басейн Дианабад нагоре слизате.Пресичате по светофара(по него!Първо безопасноста.)и виждате видеотека феникс.а от другата страна-магазин тип Стоков Базар Илиянци с маратонки и дрехи изложени отпред.Ако ги видите-цепите напред.Ако не.приберете се и прочетете какво сам написал


Ето неговия снимков материал:

Hotspot 1

Изображение

Hotspot 2

Изображение

Hotspot 3

Изображение

Hotspot 4

Изображение

Hotspot 5

Изображение

Това беше интересно местенце за живеещите там :wink:


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 16 Яну 2007 22:13 
Offline
Хип Хоп до гроб
Аватар

Регистриран на: 30 Окт 2006 18:50
Мнения: 395
Цитат:
ТРЕНИРОВКА

Когато открих какво е това паркур, бях готов да изляза веднага и да започна да скачам. Предполагам с всекиго е било така. За мое щастие бях болен(каква ирония) и физически бях неспособен да тренирам. Независимо, че бях хванал вирусен кониоктивит(замърсяване на очите, което ги кара да се зачервяват и предизвиква некомфортност при гледане) аз неудържимо преравях резултатите на Google за всеки следващ сайт с уроци.

Добре но след като знаем, кои са основните движения в паркур, как да предприемем първата си крачка?

Просто да излезем и да започнем да скачаме ли?

Отговорът е "Не". Въпреки че спорта се базира на експлозивността на човешките движения и слогана на Nike - "Just Do It!" напълно му пасва, за човек до преди малко стоял пред компютъра или прекарал 7 часа на училище едва ли първият му опит да направи волт ще го остави с приятни чувства и липсата на физически травми.

По долу ще опиша от какво се състои една успешна тренировка, така че да се получи максимален резултат от всеки опит за волт, силово или акробатично упражнение. Да можете да тренирате до пълно физическо изтощение и да не усетите обичайните гости на неправилно трениращите - разтегнати мускулни влакна, мускулна треска и тн. - това е правилната тренировка, при която резултатите ще са само положителни.

Така, време е за малко обща култура преди да продължим нататък.

ПРОБЛЕМИТЕ НА ТРАСЬОРА
"Ставите ми пукат, не мога да си мръдна ръката без да ме заболят и мускулите на и гърба.... "
Автора, след поредното
забравяне на това как
трябва да се тренира
ПРАВИЛНО

1. Всяка става в човешкото тяло притежава "смазочна" течност, която предпазва частите и от изхабяване при натоварване. Устройството на ставите е подобно на това да свиете едната си ръка на юмрук и да я обхванете с другата си длан. Благодарение на уседналия живот, който неминуемо почти всеки от нас води, не винаги тази "течност" е разнесена върху частите на ставата("юмрука").

2.Още един проблем на тялото, когато не извършва или скоро не е извършвало някакво движение - мускулите са студени и нееластични. В това състояние те не могат да достигнат максимума на възможностите си а и са по-податливи на разкъсвания, разтягания и други болезнени за нас преживявания.

Това са проблемите с които трябва да се справим преди всяка тренировка(било то и просто физическо упражнение) ако не искаме после дълго да си спомняме за това, че сме се осмели да направим 50 лицеви опори или Конг през някоя тенис маса.

СЪСТАВКИТЕ НА ЕДНА "АПЕТИТНА" ТРЕНИРОВКА

1. Раздвижване на всяка става
2. Упражнения за динамично разтягане на мускулите(динамична
гъвкавост)(ЗАГРЯВКА)
3. Истинската тренировка(силови упражнения, паркур, а защо не и
двете?!?)
4. РАЗГРЯВКА
5. Упражнения за статично разтягане на мускулите(статична гъвкавост)

Първо да обясня ЗАГРЯВКА-та и РАЗГРЯВКА-та. Според мен това са по-правилните термини, които трябва да се използват, отколкото приетото в българските среди, че разгрявката загрява мускулите. Така че свиквайте от сега нататък да наричам тези стъпки така.

НЯКОЛКО ДУМИ ЗА ГЪВКАВОСТТА...

Гъвкавостта играе главна роля в пракур тренировката - тя увеличава възможностите Ви. Ако сте по-гъвкави можете да прескочите дадено препятствие само като се свиете още малко, можете да изпъвате напълно крайниците си при някои от движенията и най-вече спомога за flow-а Ви. Малко дървета са гъвкави, нали?



1. РАЗДВИЖВАНЕ НА ВСЯКА СТАВА

За да решим първия проблем с изхабяването на ставите, трябва
плавно да покажем на тялото си, че предстои натоварване.Изберете си от къде да започнете и раздвижвайте всяка става, например:

Раздвижвате последователно всеки пръст във всички възможни посоки(около 15 повторения на всяко движение са достатъчни), после въртите китките, разгъвате и сгъвате лактите, движите нагоре-надолу, напред-назад раменете, раздвижвате врата, гърба, кръста, бедрените стави(това което свързва бедрото с таза ви), коленете, глезените и пръстите на краката.

Можете да започнете от където искате, стига да минете през всички стави.
Повторенията са около 10-15 или докато усетите, че тези части от тялото ви се движат по-свободно.
Използвайте кръгови движения където е възможно, за да покриете пълното поле на възможности на дадената става.



2. ЗАГРЯВКА

Упражнения за динамична гъвкавост са достатъчни, защото те
подготвят тялото Ви за движение.

За тях предстои отделна статия, но ако сте нетърпеливи:
http://trickstutorials.com/ index.php?page=content/ flx3#ddf_2

3. ИСТИНСКАТА ТРЕНИРОВКА

Когато нямате възможност да излизате навън развивайте тялото си чрез силови упражнения. Ако пък атмосферните условия не са проблем излезте и тренирайте различни волтове, flow и ако не се чувствате достатъчно уморени допълнете с различни физически упражнения.
(за сега ще трябва да се задоволите с това което знаете или намерите в интернет, скоро ще има статии)

Да загатна малко - правете:
олимпийски плонш
заставане с гръб към стената все едно стоите на

стол

Реално нямате нужда от активни упражнения за натоварване на мускулите за да заякнете. Ако изпълнявате горните две упражнения цялото ви тяло ще се натоварва равномерно и едновременно(почти, първото е за горната част, второто е за краката). Идеята е, че чрез продължително натоварване без почивка мускулите се развиват дори по-бързо, отколкото със стандартните упражнения - подскоци на място, клякания, лицеви опори и тн.

За съвсем слабите, активните упражнения са едно добро начало за да имате начин да измервате прогреса си.

Правете лицеви опори като повишавате с една седмично общия им брой, коремни преси(стремете се да градирате плавно натоварването, 30, 50, 3x25, 3x50, 2x75, 4x50, 2x100 и тн.

МОМИЧЕТА

Колкото и да е чудно на някои има и момичета, които
тренират. За Вас са адаптираните упражнения, докато
придобиете силата да изпълнявате обикновените такива.
Пример:
Вместо обикновени лицеви опори правете с ръце
опряни в стената или нормалните но на колене.

4. РАЗГРЯВКА

Може би най-важната част от цялата статия.
Както споменах по-горе, неизпълнена правилно или напълно пропусната тази част от тренировката може да съсипе удоволствието от спорта.

До преди малко сте скачали наляво, надясно, тичали сте и вече сте изморени. Настъпва момента, в който трябва да се прибирате, време е да приключвате. Точно сега тялото ви тупти изцяло, зачервени и потни сте,
и не трябва да спирате изведнъж.
Един лек джогинг с намаляване на темпото ще ви осигури плавно забавяне на сърдечния ритъм, и дишането а също така и ще попречи на млечната киселина(това е злосторницата, която предизвиква мускулната треска) да се изтегли от мускулите ви. Но това не е достатъчно. За да нарастват мускулите ви по-бързо и за да бъдете по-гъвкави се нуждаете от още една серия упражнения за разтягане.

Този път това са упражненията за статично разтягане.
Независимо от това, че ще направя отделна статия и за тях, ето
накратко:
(задържайте за около 30 сек)

За бедрата - хванете глезена си с ръка и докато сте прави го задръжте зад бедрото си опъвайки по този начин мускулите на бедрото. Не прекалявайте, ако стигнете до прага на болката, просто отпуснете малко,
следващият път ще можете повече, спокойно.

За гърба - застанете на колене, ръцете близко пред коленете на разстояние една от друга колкото са широки раменете Ви. Натискайте с ръцете, изпънете и разширете гърба си.

За гърдите и коремните мускули - застанете на разстояние от стената, ръцете като за лицеви опори и се опитайте да доближите гръдния си кош към нея.

За коремните мускули - легнете на пода по корем, ръцете пак като за лицеви опори, но прибрани към тялото.Така надигате само горната част от тялото си като се избутвате с ръцете, май в Йога се нарича поза "Кобра".


Знам, че има още упражнения и още много да се пише по
различните части от статията, но просто не е завършена.

Надявам се да съм помогнал на някого и дано всеки е научил по нещо ново - ако да споделете с мен.

--------------------------------------------------------------------------------
Skyline Architects Team Member
The only constant thing is movement, so PK4LIFE!
http://crysiss.deviantart.com
:arrow:


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 19 Яну 2007 16:50 
Offline
Хип Хоп до гроб
Аватар

Регистриран на: 30 Окт 2006 18:50
Мнения: 395
BLG (SJC) Movie - for PKBG Contest
Milen-Freeruner-SJC-BG
Russian Climbing - Parkour
"Parkour - Way of life" bTV News reporting
Summer Parkour Training '06


Последна промяна speedbreaker на 07 Фев 2007 10:35, променена общо 2 пъти

Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 26 Яну 2007 20:47 
Offline
Аватар

Регистриран на: 16 Ное 2006 09:23
Мнения: 663
Отбор: Свиленград 1921 (Свиленград)
mnoo qki4ak e toq sport :lol:

_________________
Изображение


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 26 Яну 2007 23:03 
Offline
Хип Хоп до гроб
Аватар

Регистриран на: 30 Окт 2006 18:50
Мнения: 395
Малко термини

Parkour - Идва от френското "parcour", което означава "бягане с препятствия", а c-то е заменено с k, за по-модерно. Новата дума означава за всички фрийрънъри и трасьори "изкуството на движението"
Freerun - Английската дума за parkour - означава същото.
Freestyle parkour - Измислена добавка към обикновения parkour - хората, измислили го смятат, че само "parkour" означава нещо ограничаващо те. Колкото и хора да го мислят за по-яко и модерно, не е нищо по-различно от обикновенния parkour.
Urban Free Flow - Първата световна parkour организация.
UFBG - съкратено от Urban Free Flow Bulgaria
UF - съкратено от Urban Free Flow
PK - съкратено от Parkour
Traceur - човек, практикуващ спорта parkour.
Freerunner - същото като Traceur.
Free Flow - Няма никакво значение, някои го използват за freerun, но не значи нищо. Буквално трябва да знае - Свободна вълна (английски) (?!).
FreeFlower - Свободно вълнен... (?!) Никакво значение

fob0z написа:
Явно за българите някои думи са по-лесни за запомняне, и разпространение от тези, със истинското значение, затова използват тези по-комерсиалните, като примерно тези от името на нашата организация.


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 26 Яну 2007 23:04 
Offline
Хип Хоп до гроб
Аватар

Регистриран на: 30 Окт 2006 18:50
Мнения: 395
denis4o написа:
mnoo qki4ak e toq sport :lol:

... и е труден също, казвам ти го от опит... 8)


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 26 Яну 2007 23:12 
Offline
Аватар

Регистриран на: 30 Дек 2006 00:48
Мнения: 2540
Местоположение: Курило
s_a_6_O_D_L написа:
denis4o написа:
mnoo qki4ak e toq sport :lol:

... и е труден също, казвам ти го от опит... 8)

s_a_6_O_D_L ти практикуваш ли го тоя спорт


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 26 Яну 2007 23:20 
Offline
Хип Хоп до гроб
Аватар

Регистриран на: 30 Окт 2006 18:50
Мнения: 395
Да :wink:


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 27 Яну 2007 00:29 
Offline
Аватар

Регистриран на: 30 Дек 2006 00:48
Мнения: 2540
Местоположение: Курило
Браво.Тоя спорт много труден ми изглежда.От колко време се занимаваш с него


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 27 Яну 2007 18:55 
Offline
Хип Хоп до гроб
Аватар

Регистриран на: 30 Окт 2006 18:50
Мнения: 395
1 месец :wink:


Върнете се в началото
 Профил  
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема     [ 49 мнения ]  1, 2  Следваща



Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Иди на:  
cron




Powered by phpBB © 2008 phpBB Group

Контакти | Fans on Facebook | Игра с прогнози