bulgarian-football.com | bgclubs.eu | GOAL.bg | Левски София | ДЮШ Левски | bfl-team.com | pi4e.com | Dropbox | eRepublik
* Влез   * Регистрация



Последно посещение:
Дата и час: 06 Дек 2024 10:18


Български футбол GOAL.bg



Напиши нова тема Отговори на тема     [ 4 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Бюджети на българските отбори
МнениеПубликувано на: 20 Апр 2011 23:40 
Offline
Аватар

Регистриран на: 23 Апр 2007 14:36
Мнения: 1653
Футболът ни харчи 90 млн. лв. на година

69 млн. лв. отиват за А група, аматьорите излизат 13 млн. лв.

Колко харчи на година футболът в България? Сметките показват, че сумата се измерва в „няма и сто милиона лева". 90 милиона са. Не са много, ако погледнем на Запад. Толкова е бюджетът на футболен клуб от Франция като Лил например, с когото Левски игра в Лига Европа. Но си е цифра, като стане въпрос за България. Толкова струва например новата спортна зала в София.
Миналата седмица премиерът Бойко Борисов съобщи пред „7 дни спорт", че футболът скоро ще се сдобие с нов източник на приходи. Парите ще дойдат като част от данъка, с който ще бъдат обложени хазартните онлайн оператори след лицензирането им. Борисов прави сметка, че от тях към клубовете могат да отидат поне 60-70 млн. лв. Толкова в момента харчи цялата „А" група. Тези пари обаче ще бъдат за всички - от шампиона Литекс до Спартак (Подгумер).
„7 дни спорт" направи проучване къде какво се харчи във футбола ни. Сметката показва, че професионалните клубове годишно изяждат около 77 млн. лв. От тях 69 млн. потъват в „А" група. С други 8 млн. живуркат 20 отбора във втора дивизия. Около 700 аматьорски клуба от градове, села и махали в трета лига и областните групи харчат още 13 млн. лв. В това влиза всичко - заплати, премии, такси за организиране на мачове, разходи за школа, а на места и поддръжка на стадионите.
Най-много се харчи в Левски, сочат финансовите данни на „А" група. За последната счетоводна година Константин Баж-деков докладва 14 млн. лв. разходи. Най-евтино е в селския шампионат. Там, ако нямаш школа и поддържаш само мъжки отбор, ще минеш и само с 5000 лв. на сезон. Парите са за съдииски такси, охрана, гориво за гостуванията, ядене и пиене. Кебапчетата ги раздават обаче само след победа, иначе няма банкет. Има обаче отбори като Калабак (Самуилово) от т.нар. Втора бундеслига на Благоевград, които развиват и школи. При тях разходите са по-високи от въпросните пет бона, там отиваш поне на 8000 лв. Толкова е и средният годишен бюджет на клубовете от селските дивизии - колкото една заплата на някой от куците и сакатите в Левски.

25 млн. лв. за Левски и ЦСКА
Около 69 млн. лв. поглъща „А" група всяка година, става ясно от счетоводните данни на клубовете. След рухването на проекта с Черноморец, където щяха да се харчат по 15 млн. лв. на година, първи по разходи отново излязоха Левски и ЦСКА. Двата клуба са пръснали общо 25 млн. лв. по последните си счетоводни отчети. На Герена са похарчени 14, на Армията - 11 милиона.Тодор Батков обаче обяви, че за тази година няма да надхвърли 11 .млн., което означав бюджетът на сините е с три млн. по-малко.
Литекс харчи по-малко, но пък стана шампион миналата год сега е тръгнал пак да печели титлата. Бюджетът на клуба от Ловеч е около 6 млн. лв. В тези пари не влизат инвестициите в стадиона в Ловеч. Черноморец, Славия и Локо Сф пък разполагат с между 4 и 5 млн. лв. на година.
Заплатите в А група са различни - един взима 1000 лв., друг повече. Твърди се, че най-много пари тази година заработва Гара Дембеле. Той се разписва срещу 18 000 евро на месец. Средната заплата в отборите от първата половина на таблицата е между 3000 и 7000 лв. с изключение на Берое, където парите са по-малко.

А група в цифри

15 млн. лв -това беше планираният бюджет на Черноморец. След рухването на проекта в Бургас обаче срязаха парите с 10 млн. лв.
5 млн. лв - това е бюджетът на Черно море. (Варненският клуб е завършил със загуба от 2 млн. лв. през 2009 г. според данните от отчета им.
3.5 млн. лв - това са годишните разходи на Локомотив (Пд), след като клубът стана притежание на Коко Динев.
2 млн. лв. - толкова пари харчат годишно в Берое, Монтана и Миньор.
1.5 млн. лв. - това е гласуваният бюджет на Видима за първия сезон в „А"група.С показатели в същите рамки са Калиакра, Пирин, Академик (Сф) и Сливен.

Б група оцелява с 8 млн. лв. на сезон
Мизерията в ,Б" група се измерва в цифрата 8 милиона. Това са парите, които се харчат от 20 клуба в двете втори дивизии. Дето се казва, за кого по-напред. На Изток три отбора вече фалираха и напуснаха първенството, на Запад се отказа само един. Не е ясно колко ще свършат.
Средният бюджет на един клуб в „Б" група е 400 000 лв., сочат финансовите показатели. Може да останеш в групата и с 300 000, но само ако си печен поне колкото президента на Светкавица инж. Петко Матеев, шеф на винпрома в Търговище. А бай Петко Виното е само един в българския футбол.
Заплатите във втора лига най-често са между 400 и 800 лв. на месец, като се изключат Лудогорец (Разград) и още един-два отбора. На повечето места ги дават от дъжд на вятър. Същата работа и с премиите, те са по 150-200 лв.
- Повечето футболисти се изхранват от нещо друго - свидетелства пред „7 дни спорт" шеф на клуб от Западната "Б" група. - Държат магазин, кафене или нещо такова. Ако чакат само на футбола, гладни ще ходят.
Половин милион лева могат да се окажат достатъчни, за да влезеш в „А" група. Такъв е случаят с Доростол (Силистра). Той има гласуван бюджет от едва 500 000 лв., но в момента поддържа огъня в Източната „Б" група и вероятно ще играе поне на бараж. За „А" група обаче тези пари не стигат за никъде. Затова и няма много мераклии да влизат. Като видят колко струва един сезон в елита, повечето президенти от втора дивизия развяват бялото знаме и се отказват да мерят сили с ЦСКА и Левски.

200 000 лв. за сила в трета дивизия
Около 200 000 лв. е сумата, c която трябва да разполага клуб във „В" група, ако иска да бъде сред първите пет в класирането. Толкова са бюджетите на водещите отбори в трета дивизия. 72 клуба в нея харчат общо около 8 млн. лв., сочат сметките.
Най-богатият клуб сред аматьорите е Ботев (Пд), където за този сезон в Юю-гоизточната „В" група беше обявен бюджет от 1.2 млн. лв. За първия сезон след влизането в „Б" група бяха гласувани 2.5 млн. Това е драстична разлика с останалите в аматьорския шампионат. В същата група има отбори като Розова долина (Казанлък), които и 60 000-70 000 лв. годишен бюджет не могат за скърпят. Други като Арда (Кърджали) пък ядат сандвичи пО пътя, когато имат гостуване, за да им излезе по-евтино. Има клубове, които се оправят и с 50 000 лв. на сезон.
Средният бюджет за трета дивизия е 100 000 лв. - толкова стигат, за да не изпаднеш. Толкова се харчи в отбори като Скрита сила (Мъдрево) и Рапид (Дивдадово). Разходи за заплати няма, което прави финансирането по-лесно. Някъде обаче се прилага номер, като назначават на работа въпросния футболист във фирма, свързана по някакъв начин с отбора. Например по тази схема Ситомир (Никопол) изгуби звездата си Тони Паликрушев, който през зимата отиде в Спартак (Пл).
По документи клубовете плащат само премии. Във "В" група за победа у дома най-често се дават до 100 лв., успехът навън може да донесе и по 150 на калпак. В Асеновец например вчера играха за 70 лв. бонуси, ако бият Тунджа (Ямбол) на своя стадион „Шипка".
За догодина обаче разходите ще скачат. Аматьорската лига завиши критериите за лицензиране на стадионите, което прави поддръжката им по-скъпа. Няма да оставим мачовете да се играят на селски ливади, кълнат се шефовете от офиса на лигата в сектор „В" на „Васил Левски".

На село: Кмете, дай пари да ритаме
Футболът в четвърта и пета лига се финансира почти изцяло от общините. Разговорът „Кмете, виж там дали ще се намери някой лев за футбол", се води преди всеки сезон. Това са почти 600 отбора от градове и села.
Най-бедните се оправят с по 5000 лв. бюджет на година. Ако ги нямаш тези пари, не ставаш за селската дивизия.Това са които отиват за съдийски такси, охрана и транспорт. С 10 000 лв. на година може да поддържаш и школа. Средният бюджет на клуб от „А" и "Б" областните групи на България се изчислява на 8000 лв., твърдят от аматьорския футбол.
Проблемът идва оттам, че в много села не останаха млади хора. Налага се да водят играчи отвън. Местните бaби и дядовци обаче не могат да припознаят отбора като този на тяхното село и често са против субсидирането на пришълците от бюджета на общината. Така направиха в Бели извор, Врачанско, там обвиниха миналата година кмета, че похрачил за футбол близо 4000 лв. В Спортист (Бели извор) наши съселяни не играят, заключиха старците на събрание в пенсионерския клуб. На повечето места обаче пари за футбол се намират - общината дава по нещо, местните фирми - и те. Само най-богатите обаче могат да си да влязат във В група, там разходите са десет пъти по-високи.

7 дни спорт

_________________
Изображение


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 26 Ное 2015 22:09 
Offline

Регистриран на: 19 Сеп 2015 11:05
Мнения: 33
В момента кой отбор получава най-голям бюджет?


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 01 Мар 2018 21:22 
Offline

Регистриран на: 15 Дек 2017 14:01
Мнения: 7
Отбор: Дунав 98 (Селановци)
Някой знае ли какво е положението към днешна дата


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 12 Май 2019 08:20 
Offline

Регистриран на: 12 Май 2019 08:14
Мнения: 1
Отбор: Вихрен (Сандански)
Трябва да се инвестира и в спортната база защото е в плачевно състояние

_________________
двоен дин


Върнете се в началото
 Профил  
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема     [ 4 мнения ] 



  Подобни теми Автор Преглеждания Последно мнение
Преглежда непрочетените мнения Снимки на стадиона
Форум: Спортист 2009 (Своге)
lms_X 211020 14 Окт 2009 23:39
от darkko
Преглежда непрочетените мнения На кое място ще завърши "Дунав" в Б Изток?
Форум: Сезон 2006/2007
DUNAV-RUSSE 154732 16 Сеп 2018 10:00
от Dearis
Преглежда непрочетените мнения Купата на България
Форум: Хебър 1918 (Пазарджик)
Anonymous 125386 04 Ное 2006 18:12
от StreeT_HunteR
Преглежда непрочетените мнения Отборът на Спартак - 2006-2007
Форум: Архив
Anonymous 122613 01 Яну 2007 16:25
от SPFC1919
Преглежда непрочетените мнения История на ФК "Спартак" Пловдив
Форум: Спартак 1947 (Пловдив)
Anonymous 126868 17 Авг 2011 16:27
от mainata89

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Иди на:  




Powered by phpBB © 2008 phpBB Group

Контакти | Fans on Facebook | Игра с прогнози