bulgarian-football.com | bgclubs.eu | GOAL.bg | Левски София | ДЮШ Левски | bfl-team.com | pi4e.com | Dropbox | eRepublik
* Влез   * Регистрация



Последно посещение:
Дата и час: 28 Мар 2024 16:39




Напиши нова тема Отговори на тема     [ 1 мнение ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: История БК ЦСКА - Жени
МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2007 15:22 
Offline
Аватар

Регистриран на: 14 Сеп 2007 01:38
Мнения: 225
Отбор: ЦСКА (София)
Предшественикът на ЦСКА АС`23 е един от пионерите на баскетбола сред дамите у нас. В годините преди Втората световна война специален “Дамски комитет” към клуба отговаря за развитието на женските направления в спортовете волейбол, баскетбол и лека атлетика.

Известни състазателки от този първи период на женския баскетболен ЦСКА са Цеца Димитрова, Зоя Симеонова, Дора Хоришек, Надя Димитрова, Милка Романова, Теодора Оскарова, Анка Пеева и др. По-голямата част състезателките практикуват едновременно баскетбол и волейбол, според установената практиката, просъществувала до края на 40-те.

Още първите години след учредяването на АС`23 са спечелени няколко втори и трети места в Софийското регионално първенство, но постепенно клубът загърбва баскетболната игра при жените и отборът прекъсва участието си в първенствата между 1936 и 1938 година.

Построяването на образцово дренирано открито игрище през 1938 година дава нов тласък в развитието на женския баскетбол. Възраждането на тима се материализира със спечеленото 3-то място в Софийския шампионат през сезон 1941/42.

В края на 1944 година АС`23 и няколко по-малки клуба, неразвиващи женски баскетбол, се обединяват в "Чавдар". Настъпва формално изменение единствено на името на клуба, като баскетболистките, игрището и функционерите, грижещи се за състава, остават непроменени. 1945/46 тимът извоюва правото да се състезава във финалния кръг на Републиканското първенство и записва най-големия успех в клубната си история досега – вицешампионско звание. Звездата в онези години се нарича Елена Балъкчиева - национален състезател по баскетбол и волейбол.

На 15.02.1948 година се провежда годишно-отчетно събрание на което Дружество за физкултура и спорт "Чавдар" и физкултурния колектив при ЦДВ се обединяват. Прието е новият клуб да носи името “ЦДВ”. След обединението на ЦДВ и Септември от 05.05.1948 година, новият клуб продължава с актива на ЦДВ. На практика отборът е съставен само от играчи на ЦДВ. ЦСКА е военният клуб на България до 1989 г. и е носител на традицията още от формирането на офицерския спортен клуб АС-23 през 1923 година.

Следващите сезони са период на лъкатушения и търсене на място под баскетболното слънце. Неуспешният период в началото на 50-те предизвиква ръководителите на ЦСКА да вземат решение за прекратяване участието на представителния тим в Републиканските първенства. Приоритет става развитието на детско-юношеската школа и подготовката на кадри за бъдещето възкресение.

Повторното връщане към живот на женския баскетбол в ЦСКА се случва през сезон 1963/64. Отборът си осигурява участие във финалния турнир за купата в Ботевград, където заема престижното 4-то място. Същия сезон шампионатът на страната (под името Републиканска Спартакиада) се провежда отделно от създадената през 1962 година “А” РБГ за жени. Възползвайки се от ситуацията ЦСКА успява да се класира за последния етап на надпреварата и завършва 7-и в крайното подреждане.

През август 1964 година “армейките” печелят квалификациония турнир в Ст.Загора за попълване на местата в женската “А” група и за първи път в историята си влизат във висшата дамска баскетболна дивизия на България.

С легендата Т.Райков на треньорския пост, ЦСКА (жени) се стабилизира в първата половина на таблицата в една от елитните женски лиги в Европа и записва сравнително добри резултати в условията на изключително силна конкуренция. Малко не достига да бъде спечелена купата на България през 1967 година.

Липсата на трофеи принуждава клубното ръководство да назначи през 1971 година най-успешния треньор в историята на Българския баскетбол Людмил Катерински начело на женския тим на “червените”. В състава, освен познатите Зорка Кръстева, Дочка Коликовска, Веселка Тодорова, Ел.Кафалиева и др., са привлечени много нови лица, но късметът продължава да бяга от дамския ЦСКА. Жадуваните отличия така и не пълнят витрината на отбора. Дори се стига до декларация за закриване след третия кръг от първенството за сезон 1972/73. Началниците на баскетбола в ЦСКА обаче преосмислят решението си и “армейките” продължават участието в групата.

Няколко наставника се сменят на кормилото на тима (Гаевски, Цв.Барчовски, Ил.Асенов, Иван Коконов), пробват се различни варианти и изпълнители, но освен спечеленото под ръководството на Цвятко Барчовски второ място за Купата на България 1974 година, нищо съществено не е постигнато. Единственото събитие от началото на 70-те, което заслужава да се отбележи, е присъствието на Петкана Макавеева при “армейките”.

Окичилата се със световна слава баскетболистка започва своята бляскава кариера в девическите формации и първия тим на ЦСКА, преди по-късно да се превърне в основна фигура за националния отбор, “Академик” и “Левски-Спартак”.

Постепенно съставът се свлича в класирането и започва да линее. Ръководството не отделя необходимите грижи за обезпечаване на качествена селекция и адекватна подготовка. На два пъти “червените” с мъка се спасяват от изпадане и през април 1979 година логично се стига до решение за окончателно затваряне на дамското баскетболно направление в ЦСКА.

Тягостната 27 годишна пауза без женски баскетбол в ЦСКА е прекъсната през лятото на 2006 година. Третото поредно възстановяване на тима се превръща във факт, благодарение на огромните усилия на ген.мениджъра Емил Коен, ст. треньора Георги Божков и новото ръководство на “червените”.

Възраждането на БК ЦСКА (жени) носи много радост на феновете и натрапчивото усещане за начало на нова ера в женския баскетбол в България. Създаден е отбор с перфектна организация, който набързо спечели сърцата на публиката и стана причина в клубния музей да се появи първият международен трофей – купата на Адриатическата лига и първата Купа на България! Червените Ангели успяха да спечелят и Националния Шампионат на България, за сезон 06/07, което се случва за първи път в цялата история на женския тим на ЦСКА. Отборът е поканен да участва в Евролигата, но по време на разговорите във Франция загиват президента и главният мениджър Владимир Федяев и Емил Коен.

Успехи - Жени
1 път Шампион на България (2007).
1 път Вицешампион на България (1946).
1 път носител на Купата на България (2007).
1 път на второ място в турнира за Купата на България (1974).
1 път шампион в Адриатическата лига (2007

_________________
[url][/url]http://i.data.bg/08/07/14/1052464_orig.jpgСЕКТОР Г ЩЕ ПЕЕ : НЕЙ , НЕЙ ,НЕЙ СЕКТОР Бе Ще ПЕЕ : НЕДЕЙ НЕДЕЙ


Върнете се в началото
 Профил  
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема     [ 1 мнение ] 



  Подобни теми Автор Преглеждания Последно мнение
Преглежда непрочетените мнения История на ФК "Спартак" Пловдив
Форум: Спартак 1947 (Пловдив)
Anonymous 118163 17 Авг 2011 16:27
от mainata89
Преглежда непрочетените мнения ЦСКА - Черноморец Бургас (София)
Форум: Сезон 2006/2007
speedbreaker 40782 17 Ное 2006 22:20
от DUNAV-RUSSE
Преглежда непрочетените мнения Волейбол /жени/ - състав и програма
Форум: Спартак (Плевен)
SPFC1919 111186 27 Яну 2010 21:39
от JadeMD
Преглежда непрочетените мнения Чавдар-ЦСКА
Форум: Сезон 2006/2007
r.h. 34168 13 Ное 2006 05:24
от skycycle
Преглежда непрочетените мнения Купата на България-жени
Форум: Хандбал
ETARRAS 27758 07 Мар 2010 11:07
от ncuxo™

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Иди на:  
cron




Powered by phpBB © 2008 phpBB Group

Контакти | Fans on Facebook | Игра с прогнози