НОВИ ИСКЪР
Район "Нови Искър" се намира северно от София. Включва гр. Нови Искър с кварталите; Славовци, Кумарица, Курило, Изгрев, Гниляне и селата: Балша, Войняговци, Доброславци, Житен, Кубратово, Кътина, Локорско, Мировяне, Негован, Подгумер, Световрачане и Чепинци с постоянно население около 26 200 души. Обща територия - 220 000 дка., ниви - 78 532 дка., естествени ливади - 8 769 дка., пасища - 10 040 дка. и горски територии - 74 266 дка. Района е естествента врата от Столицата към живописното Искърско дефиле по протежението на жп. линията София - Мездра. Има исторически данни, че най-старото население тук са траките /наличие на множество тракийски могили/, а по-късно се заселили и славянски племена. Сведения за това черпим от открити паметници и предмети от онази епоха. Район "Нови Искър" е надарен щедро от природата със зелени хълмове, реки и плодородни поля. Чрез геолого-проучвателни сондажи са открити минерални извори в кв. Кумарица, кв. Гниляне, с. Кътина, с. Чепинци и с. Световрачене. Водата им е подходяща за лечение на редица болести, според научните изследвания - направени от Института по курортология, физиотерапия и рехабилитация. За съжаление на територията на минералните извори няма курортни заведения и селищата не са обявени за курортни. Благодарение на красивата природа и забележителности, седем от селата са вилни зони и близостта им до София привлича тук за постоянно все повече бизнесмени, предприемачи и любители на природата. На територията на Района се съхраняват и паметници на културното наследство, които обогатяват културния живот и историята на населените места. Най-значими са Подгумерския манастир "Св. Димитър", Курилския манастир "Св. Йоан Кръстител", Църквата "Св. Петка", Църквата "Св. Николай", Манастира в с. Балша, повечето са със статут на национални паметници на културата. Тук се намират и прочутите Кътински пирамиди.
Население: 13 612
Надм. височина: 509 м
Историческа справка.
Район "Нови Искър" е един от двадесет и четирите столични района. Намира се на около 12 км северно от София. Състои се от 12 села и град Нови Искър с петте си квартала.
Селищата в района са разположени в Софийското поле, което в далечно минало е било дъно на голямо езеро. Поради това е изключително плодородно и според исторически сведения тук е кипял живот още от дълбока древност - 5 000 години преди новата ера. Предметите,оцеляли и достигнали до нас през вековете, са уникални находки и обикновено се кръщават на името на мястото, където са открити - тип Гниляне, култура Курило.
Тракийските селищни могили, запазени в редица селища в района - Световрачане,Чепинци,Негован, ни дават информация за общественото устройство на траките, живели по нашите земи 2-ро, 1-во хилядолетие пр.н.е.
Римляните са оставли трайни следи чрез строежа на пътища, както и пунктове за тяхната охрана, наречени по - късно от славяните "Градища". Главният римски път от запад на изток - Траяновият,1-ви,2-ри век от н.е., е минавал в подножието на Стара планина.
Повечето от селищата в района фигурират в турските данъчни регистри с днешните си имена още от началото на 15 в. Това е доказателство, че са съществували още преди поробването, по времето на Второто Българско царство.
Голямо предимство на район "Нови Искър" е неговото географско положение - пътно преходно място чрез свързващи пътни артерии със страната - близост до столицата, подходяща за туризъм природа.
Районът се пресича от река Искър в посока юг - север, която е главната отводнителна артерия. В речната мрежа на район Нови Искър се включват още реките "Червена","Блато","Кътинска","Лесновска","Подгумерска" и др.
Щедростта на природата към нашия район открива широки възможности за развитие на всички области от обществения и стопанскя живот.
# Община Нови Искър се намира на южния склон на стара планина в началото на Искърското дефиле. Включва гр. Нови Искър с кварталите; Славовци, Кумарица, Курило, Изгрев и Гниляне и селата: Балша, Воиняговци, Доброславци, Житен, Кубратово, Кътина, Локорско, Мировяне, Негован, Подгумер, Световрачене и Чепинци. Всичките имат своя история и историческо наследство. Имената им се губят далеч в древноста и най-вероятното е да имат славянски корени. За кварталите Кумарица и Славовци се споменава в една стара легенда, според която едни от първите заселници са били славяни. Един керван се движел по римския път за Сердика. Керванът бил воден от старейшината Кумарич, който вече стар и болен починал тук. Племенния съвет го погребал с почести и решил да остане и основе селище което впоследствие е наречено Кумарица. Според преданията името на квартал Славовци е останало от друг славянски род който се заселил недалеч от Кумарица и основали селище което получило името си от племенния вожд Словутич. Курило и Гниляне са едни от най - старите селища в началото на Искърския пролом за което говорят множеството намерени предмети и исторически паметници.
По време на Възраждането месното население не остава в страни от общия реформаторски дух. Кумаричани с цената на много злато измолили решение за построяването на църква. Хора от селищата помогнали за построяването и изографисването на Курилския манастир. В началото на 19 в. там било открито килийно училище, а по - късно такова възникнало и в Кумарица.
В началото на 20 в. с построяването на множество фабрики и заводи Курило започва да се развива като промишлено селище. За това спомагат също така и географското положение, наличието на работна ръка и близоста до железопътна артерия. Всички тези фактори допринасят за разрастване на отделните селища и през 1974 година те са обиединени и провъзгласени за град с името на едноименната река ИСКЪР
Обрадовски манастир Св.Мина
Култура
Културният живот в Район "Нови Искър" е изключително богат и разнообразен. На територията на Района живеят и творят талантливи художници и писатели. Традиция са срещите с тях, организирането на изложби и представянето на новите им творби. Траен е интересът на жителите към фолколора. Стремежът на Района е да съхрани народните традиции. За това способстват с дейността си и 16-те Народни читалища със своите танцови състави, театрални колективи и самодейни творчески групи. Те развиват богата дейност и способстват за възпитаване в здрав българския дух на подрастващите поколения. Район "Нови Искър" и общините Своге и Мездра, организират всяка година, като последователно домакинстват, "Празници на Искърското дефиле". Празниците дават възможност на жителите и администрациите от поречието на р. Искър да се опознаят и да развиват сътрудничество в областите култура, бизнес, екология, спорт и туризъм
Личности родени в Нови Искър
*
Невена Коканова(актриса)
*
Виден Апостолов(футболист,Играч на Ботев Пловдив 17 сезона, от 1960 до 1976 година. Рекордьор сред защитниците с 38 гола. В първенствата на А-група има 444 срещи, от които 429 с екипа на "канарчетата".
Има 22 мача за "А" националния отбор и отбелязва 3 гола, има и 5 срещи на "Б" национала.
Взима участие в около 70 официални и приятелски международни срещи (10 гола), в около 130 контролни срещи (25 гола) и 70 срещи за КСА (8 гола). Шампион на България за 1967 година, носител на Националната купа (1962), вицешампион (1963) и бронзов медалист (1961). Носител на Балканската клубна купа за 1972 година.)
СНИМКИ
ТУК
Използвани са материали от: http://niskar-bg.com/