Арсен Венгер
Досие
Пълно име: Арсен Венгер (Arsene Wenger)
Рождено място: Страсбург
Рождена дата: 22 Октомври, 1949
Семейство: Женен
Обща информация
Арсен Венгер е висок 175 см, тежи 75 кг, или, нека го кажем по британски - висок 5ft 10, тежи 12st 9. Вероятно с немски корени (то си му и личи по манталитета и маниерите), но французин по паспорт, Венгер владее отлично освен майчиния си - френски - още четири езика – английски, испански, италиански и немски. Поназнайва и малко японски, предполагам от престоя му в Япония. Е, макар и човек на езиците, Венгер не е човек на думите, а по-скоро на делата. Особено щом се отнася за футбол – единственото му хоби. Да, хоби! Футболът е преди всичко развлечение и чак след това работа. Въпреки стабилната си психика и непоколебимостта си в напрегнати ситуации, Венгер е известен със страстта си към играта, или както колегата му Жерар Улие я нарича, неговата способност да "яде, говори, спи и пие.... футбол, за да може след това да поиска още...".
Кариера като футболист
Както повечето треньори, така и Венгер има своята кариера на футболист. Е, неговата е доста суха и дори спокойно можем да я наречем неуспешна. Но съдбата си знае работата. Не от всяко дърво можеш да направиш футболист, но и не от всеки футболист можеш да направиш треньор като Арсен Венгер! Футболната кариера на специалиста се простира предимно в границите на аматьoрската френска трета дивизия – за периода 1969-78 той се състезава за Мютзих (Mutzig) ,Мулхаус (Mulhouse) и Фаубан (Vauban). Да, слаба футболна кариера, но все пак през 1978-79 играе за отбора на Страсбург, който печели френското първенство. За да бъдем докрай честни трябва да споменем, че всъщност Венгер взима участие само в три мача от този шампионски сезон. Постът, който заема е либеро.
Кариера като треньор
Благодарение на трезвата си себеоценка, Венгер скоро разбира, че уменията му не са достатъчни, за да му гарантират успешна футболна кариера. Затова започва да следва в Страсбургския Университет, от където получава магистърска степен по икономика. Въпреки това той остава дълбоко свързан с играта и насочва старанието си към треньoрската професия. Получава мениджърска диплома в Париж и през 1981 е назначен за треньoр на юношите в Страсбург.
През 1983 е назначен за помощник треньор в Кан. За пръв път Венгер застава начело на футболен клуб през 1984, но отборът му Нанси изпада. Първите му треньорски успехи идват през 1987, когато е назначен за треньор на Монако, където остава седем години – много успешен период за клуба, който включва спечелването на шампионската титла през 1988, второ място във френското първенство, финал за купата на Франция и четвърфинал в Европа през 1989, трето място във франция и полуфинал в Европа през 1990, второ място във Франция и спечелване на купата на Франция през 1991, второ място във франция, достигнат неигран финал за купата на Франция и финал за КНК загубен от Вердер Бремен през 1992, както и полуфинал в Шампионската лига през 1994. През същата година Венгер получава най-преситжната мениджърска награда за постиженията си през изминалите 6 години и получава предложение да води националния тим на Франция, както и този на Байерн Мюнхен. Той обаче отказва и двете, заради отдадеността си към Монако, но само след няколко седмици е уволнен, след като Монако завършва на 9то място в първенството.
През 1995 година Венгер застава начело на японския Грампус Ейт (Grampus Eight) и в рамките на само един сезон го издига от дъното на таблицата до второто място и спечелването на Императорката купа. Обявен е за мениджър на годината. През 1996 година отново печели сребърните медали с Грампус Ейт, но печели и японската супер купа.
Кариера с Арсенал
В края на годината приема предложението на Арсенал да застане начело на отбора, който се бори да възвърне формата си от успешния период под ръководството на Джордж Греъм (George Graham) през 80-те години. Под настояването на Венгер, Арсенал привлича в редиците си Реми Жарде от Страсбург и Патрик Виера от Милан. Скоро още французи се присъединяват към клуба – Емануел Пти (Монако) и Николас Анелка (Парис Сент Жармен). Привлечен е и холандското крило Марк Овермарс.
Феновете на Артилеристите първоначално са скептично настроени към изобилието от френски футболисти, които Венгер налива в клуба, но страховете им скоро са опровергани, след като Виера и Пти образуват страховито партньорство в центъра на терена и допринасят сериозно за това отборът отново, за пръв път от 1991 г., да отправи сериозно предизвикателство към титлата, като завършва 3-ти с равен брой точки с 2-ия Нюкасъл, но по-лоша голова разлика.
През следващата година Арсенал постепенно набира сили след сравнително лош старт за да спечели дубъл – титлата и купата на английската асоциация, като повтаря постижението на отбора на Бърти Мий от сезона 70/71. Венгер става първия (и засега динствен) небританец, постигнал подобен успех. В процеса на този финален щурм към титлата, Арсенал поставя рекорд в Лигата за поредни победи (10) и така измества лидера в класирането Манчестър Юнайтед, който е смятан за фаворит за спечелване на титлата. Този успех се счита за своеобразно изпитание за Венгер, негова решителност и мотивационните му умения.
Следващите три сезона Арсенал отново е претендент номер едно за титлата но е изпреварен от Манчестър Юнайтед при всеки техен опит. Представянето на тима на европейската сцена като цяло е разочароващо, въпреки че след като са елимирани от Шампионската лига артилеристите достигат до финал за купата на УЕФА през 99/00, но са победени от Галатасарай след изпълнение на дузпи. Арсенал губи и финала за купата на Футболната Асоциация след като доминира 80 минути, но два късни гола на Майкъл Оуен позволяват на Ливърпул да грабне трофея.
Венгер продължава да инвестира в младите таланти ,като докарва в тима Кану, Силвиньо и Лаурен, за да заместят тези, които са напуснали.Стийв Боуд и Найджъл Уинтъбърн напускат клуба и водят до разпада на популярната през онези години четворка зашитници на Арсенал, производство на собствената им школа, а чуждестранните звезди Анелка, Пти и Овермарс са продадени за огромни трансферни суми. Най-сполучливите покупки на французина отново идват от родината му – Тиери Анри и Робер Пирес акостират на Хайбъри. Венгер си изработва репутацията на един от най-ловките оператори на трансферния пазар и е може би най-успелият чуждестранен треньор идвал някога в Англия. Той продължава да изкопчва най-доброто от международните си звезди ,като в същото време започва да развива и младите таланти, като Ашли Коул и Джермейн Пенант например. Желан от няколко клуба по света, както и от френската и японската национални гарнитури, Венгер изразява отдадеността си към Арсенал, като подписва нов договор през 2001.
Лоялността на Венгер, както и далновидната политика на клуба са възнаградени с още един дубъл на следващата година, след победа на финала за купата на Футболната Асоциация с 2-0 срещу Челси и победа с 0-1 на Олд Трафорд за първенство, донесла титлата на Арсенал в Премиършип. През този сезон момчетата на Арсен Венгер губят само 3 срещи, всичките на Хайбъри, и не допускат нито едно поражение далеч от дома. Представянето на отбора в Европа отново е незадоволително, след като тимът не успява да достигне четвъртфиналите на ШЛ.
Въпреки това Венгер записва името сред легендите на Хайбъри и през същата година е удостоен с наградата за мениджър на LMA на десетата годишна официална вечера на организацията, където чрез сателитна връзка с Хайбъри той е награден с отличието, гласувано от колегите му на острова. Печели и признанието за мениджър на годината на Премиършип. През следващата година, след като почти цял сезон отборът на Венгер доминира надпреварата в шампионата, отборът на Манчестър Юнайтед успява да им измъкне титлата под носа в последните кръгове от шампионата. Венгер постига частичен реванш ,след като успява да вземе купата на Футболната Асоциация.
През Юни 2003 Венгер получава OBE в рожденния почтен списък на Кралицата за заслуги към английския футбол.
През следващата година, французинът печели титлата в Англия за трети път в кариерата си, като този път го прави по възможно най-категоричния начин – без да загуби нито един мач в продължение на целия сезон, а в последствие поставя рекорда на лигата за най-продължителната поредица от мачове без загуба – 49, като подобрява тази на Нотингам Форест.
През изминалата година той успя да спечели сребърните медали в Англия и да ги подплати с поредна купа на футболната асоциация, побеждавайки на финала Манчестър Юнайтед след изпълнение на дузпи.
Въпреки многото и престижни награди, които Арсен Венгер е спечелил в треньорската си кариера, той все още не може да се зарадва на трайни успехи в Европа, които да запишат името му сред най-най-големите в занаята.