bulgarian-football.com | bgclubs.eu | GOAL.bg | Левски София | ДЮШ Левски | bfl-team.com | pi4e.com | Dropbox | eRepublik
* Влез   * Регистрация



Последно посещение:
Дата и час: 23 Май 2024 16:03


Берое (Стара Загора) | Стадион | Резултати и класиране GOAL.bg



Напиши нова тема Отговори на тема     [ 4 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Берое-Левски 22.03.1970
МнениеПубликувано на: 14 Май 2007 09:01 
Вчерашният мач ме подсети за този момент от историята и искам да пусна тази статия(не е писана от мен) и да поздравя феновете на Берое за това, че не са изгубили историческите стойности на техният клуб!

Цитат:
22 март 1970 г. е един от най-черните дни в историята на Берое. На тази дата Берое играе срещу Левски в Стара Загора. Срещата завършва 1:1 с доста спорен изравнителен гол. Към терена политат бутилки. Опитва се саморазправа с МВР-министъра Ангел Солаков. В следствие на това отборът е изваден от "А" група, а публиката е обявена за шовинистична и внасяща психоза заради възгласа "Няма мое, няма твое, светът е Берое". Правата на треньора Ковачев бяха отнети завинаги и той никога не бе амнистиран, а самият Тодор Живков по-късно признава грешката на подчинените му.
Досега за истината около най-тежкото наказание в историята на "Берое" - изваждането на отбора от "А" ПфГ през 1970 г. - не можеше да се пише. Такива бяха времената, всяко решение дошло от "горе", не можеше да се коментира... Слава Богу, дойде време и това бяло петно да бъде заличено!
За първенството 1969-70 г. на кормилото на Берое отново е Атанас Ковачев (Кълвача), комуто тогава дирят сметка за заминаването на сина му в САЩ. Старозагорската публика пък бе обвинявана в местен шовинизъм и всяване на психоза заради познатия възглас "Светът е "Берое"!" Съставът приключва есенния дял от шампионата с 13 точки в "златната" среда.
В III кръг през пролетта идва гостуването на Спартак в Стара Загора, където между другото сините нямат победа от 1958 г. и чак до... 1976.
Да припомним съставите на двата отбора: "БЕРОЕ" - Кръстев, Бароков, Тодоров, Атанасов, Иванов, Вутов, Киров. Янчовски, Петков, Белчев, Димитров; "ЛЕВСКИ-СПАРТАК" - Каменски, Гайдарски, Жечев, Аладжов, Ивков, Стоянов, Носелинов (Костов). Я. Кирипов, Аспарухов (Митков), Панов, П. Кирилов. Голмайстори: Белчев - 65-та; Жечев - 89-та. Главен съдия
Борис Трендафилов от Асеновград.
За два от налелите масло в огъня моменти от мача си спомнят потърпевшите футболисти от "Берое":
СТЕФАН ИВАНОВ, десният защитник: "20 минути преди края, прИ резултат 1:0 за нас, Аспарухов получи топката пред наказателното ни поле, пое я на гърди и я свали на левия си крак. Влязохме помежду си рамо в рамо, аз мако го изпреварих. И за да не му отнема топката, Гунди нанесе силен удар с левия крак. Нo при удара върхът на обувката му се заби в разкаляния терен. Той падна, аз го подкрепих, за да не легне в калта, попитах то какво му е: "Глезенът ми, глезенът - изохка той, - повикай доктора!".
Казаха ми, че по телевизията съм получил неоснователни обвинения, след това и някои вестници писаха... За щастие, уверих се, че Гунди беше не само голям футболист, но и спрведлив човек, след като ги опроверга. Оневини ме и сякаш камък падна от сърцето ми. Как да забравиш такъв човек, който, макар и съперник, ми бе любимец И само година спед това така нелепо загина..."
ТОДОР КРЬСТЕВ, вратарят: "Две минути до края на мача държах топката в ръце и исках да я изпратя силно зад центъра, време да мине. Когато я подхвърлях към крака си, трима нападатели на "сините" ме атакуваха - топката се удари под коляното ми, фалцира се и излезе в корнер. Сашо Костов го изпълни майсторски. Аз разчетах точно скока си във въздуха, но миг преди да хвана топката Митков и Ивков ме повалиха на земята, а Жечев я засече необезпоковаван и несправедливо изравни. Видях съдията Трендафилов да сочи центъра и тръгнах към него да търся правдата, ясно записана в правилника. Не стигнах до него - спряха ме Петков, Янчовски и Белчев...
След няколко години бях повикан в националния отбор за мача с Франция. На лагера във Велинград пристигна Борис Велчев - да даде "ценни" разпореждания (така беше тогава). Срещата с него беше в белокаменния "дворец" на градския комитет на БКП. Той веднага ме забеляза и попита:
- Другарю Кръстев, познаваш ли ме?
- Да, познавам те, другарю Борис Велчев.
- Знаеш ли кой те наказа тогава срещу Левски-Спартак? (не дочака да му отговоря). И внимавай как ще играеш срещу французите, защото ако сгрешиш, повече няма да видиш националния отбор!
Картината допълва тогавашният началник на ФК "Берое" БОНЧО МЕРДЖАНОВ: "Веднага след изравнителния гол Сашо Костов направи неприличен жест към публиката и кьм пистата полетяха 50-60 бутилки. Недостойна проява за един привилегирован футболист, имащ високопоставена закрила, и неоправдана реакция на част от публиката. Би било справедливо публиката да бъде наказана, но не и отборът, който през целия мач игра коректно, както и съперника му...
Но седем дни след мача (за наказанието научихме ден порано, когато в Русе Берое вече загряваше за мача с Дунав. Русенци ни съчувстваха, изпратиха автобуса ни със скандирания...) ни извикаха в ЦС на БСФС мен, генерал Делчев и треньора Ковачев. Обявиха тежката присъда - изваждане на Берое от състава на РФГ. Опитахме се да отстояваме нашите позиции, но какво можеше да направим срещу решение на Борис Велчев, Трендафил Мартински и Съботин Генов. Аз бях лишен от правото да се занимавам със спортна дейност за период от 6 години. А и досега ме измъчва крайно тежкото наказание на нашия треньор Атанас Ковачев - отнеха му ЗАВИнАГи правата за треньор в РФГ?! След него и други получаваха същото наказание, но след година-две им бе опрощавано. Само той - не! А Ковачев беше възпитан човек, който винаги е внушавал на спортистите да се държат културно и спортсменски на терена...
Цял месец от страната пристигаха телеграми на солидарност. Над 10 хиляди писма и телеграми бяха изпратени горе, до виновниците за присъдата. Група жени от едно предприятие бяха написали: "Върнете усмивките на мъжете ни!".
Възмутени от неправдата, старозагорските ръководители Христо Шанов, Вълчо Найденов и Стою Неделчев - Чочоолу заминаха за среща с първия... който бе на почивка в Наречен. Посрещнал ги Тодор Живков, черпил ги по едно вино и им казал: "Знам, знам, те моите май я объркаха..."
След тази среща не върнаха "Берое" в майсторската група, но съчувствието към отбора бе ярко изразено:
- на футболистите бяха запазени заплатите за най-висока категория - "А" РФГ;
- списание "Партиен живот" нарече виновниците за участта на "Берое" - "О, неразумни люде!".

АТАНАС КОВАЧЕВ, старши-треньор на "Берое" в две първенства - 1964 - 65 г. (пето място) и 1969 - 70 г.:
- През 1970 г. "Берое" бе изваден от майсторската група глед инцидентите на грацския стадион в Стара Загора на мача с "Левски-Спартак"...
- Изваден бе несправедливо! И "Берое", и аз бяхме тежко наказани в онова тоталитарно време. Тогава целият град и найвече любителите на футбола застанаха на страната на правдата. Между впрочем и до ден днешен съм единственият нереабилитиран от цялата тази абсурдна история. В онова време председателят на ЦС на БСФС Трендафил Мартински ме извика да се "покая" лично в неговия кабинет за "инцидента". А инцидент въобще нямаше на въпросния мач. В него столичният отбор се добра до изравняване в самия край на двубоя чрез нарушение пред вратата на Тодор Кръстев, който тръгна да търси обяснение от съдията... Георги Аспарухов, когото считам за най-големия български футболист, призна след мача (прави му чест!), че никой не е извършил нарушение срещу него. Това бе записано и в медицинското заключение впоследствие за "контузията" на Гунди.


Върнете се в началото
  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 14 Май 2007 09:26 
Това поразително ми напомня на онзи мач през 2000 година,когато отново заради говеждия отбор Перник изчезна от футболната карта на България.


В Перник няма футбол заради Левски

През пролетта на 1999 г. Перник имаше два представителя в елита - Миньор и Металург. Те се класираха съответно на 8-о и 10-о място и нищо не предвещаваше, че скоро миньорският град няма да има отбор в майсторската група. За беда обаче Левски не можа да стане шампион и потърси вината в … Металург. Защо? “Металурзите” не могли да победят конкурента на подуенци - Литекс. За този грях те бяха изпратени в “Б” група, без дори да им се отчете “активът”, че освен от Литекс паднаха в Перник и от Левски. Две години по-късно Миньор, който предната година би левскарите, поиска отново да спечели срещу тях. Точките бяха жизнено необходими на миньорци в борбата им за оставане в групата. Ето как “синьото перо” Жаклин Михайлов описа посрещането на подуенци: “Настървени пернишки фенове бяха готови да посрещнат не Левски, а отбор от криминални престъпници, които трябва да бъдат убити с камъни”.
Още през първото полувреме съдията А.Генов изгони пернишкия защитник Александров, а малко след това свирна и дузпа за “сините” след падане на Гонзо. През второто полувреме защитниците на гостите започнаха да малтретират Тони Евтимов, който предишния мач в Перник им вкара три гола. На няколко пъти Генов не поиска да свири фаул. Тогава Евтимов хвана обувката, която “сините” бяха свалили от крака му, и я захвърли към арбитъра. Чак в този момент габровецът показа “принципност” и миньорци останаха с 9 души. Публиката беше вбесена и към терена полетяха камъни. Тогава Генов с видимо удоволствие даде край на мача.
Последваха серии от заседания и наказания, които взаимно си противоречаха. Разбра се, че Генов и дежурният делегат не са потърсили контакт с органите на реда, за да се овладее положението. В крайна сметка Миньор загуби служебно и беше наказан с лишаване от домакинство и парична глоба от 20 хиляди лева. Това както и наказанията на някои футболисти се оказаха фатални - до края перничани не можаха да спечелят нито една точка и изпаднаха. След пропадането им във втория ешелон финансовите проблеми на Металург и Миньор се задълбочиха и скоро двата отбора напуснаха професионалния футбол.
Легендарната пернишка баскетболистка Пенка Методиева - една от най-добрите състезателки, които Българи е имала в този спорт, заяви: “Не обичам Левски нито на футбол, нито на волейбол, нито на баскетбол. Навсякъде те са подкрепяни от съдиите и федерациите. Заради тях в Перник няма футбол. Затова повечето от моите съграждани са от ЦСКА…”


Върнете се в началото
  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 14 Май 2007 09:42 
Цитат:
Другарю Кръстев, познаваш ли ме?
- Да, познавам те, другарю Борис Велчев.
- Знаеш ли кой те наказа тогава срещу Левски-Спартак? (не дочака да му отговоря). И внимавай как ще играеш срещу французите, защото ако сгрешиш, повече няма да видиш националния отбор!


Само да уточня за тези дето се чудят дали има съвпадение на имената...няма съвпадение, Въпросният(от статията) Борис Велчев е дядото на сегашният главен прокурор Борис Велчев...


Върнете се в началото
  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 14 Май 2007 09:47 
Все пак мисля,че тука в Перник говедата унищожиха футбола за доста дълъг период от време.Не случайно Наско Сираков(най-мразеният човек в Перник)беше казал,че ще се погрижи в този град да няма футбол.Ако случайно говедата пак наминат край Перник ще има вендета. :twisted:


Върнете се в началото
  
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема     [ 4 мнения ] 



  Подобни теми Автор Преглеждания Последно мнение
Преглежда непрочетените мнения Ботев Вр - Левски
Форум: Сезон 2006/2007
r.h. 66310 10 Ное 2006 19:12
от botev_fan
Преглежда непрочетените мнения Левски 0 - 3 Вердер Бремен
Форум: Сезон 2006/2007
monibgole 32027 06 Ное 2006 09:29
от alibaba
Преглежда непрочетените мнения БЕРОЕ
Форум: Берое (Стара Загора)
Anonymous 30436 07 Май 2010 17:54
от фен
Преглежда непрочетените мнения Сайт на Берое
Форум: Берое (Стара Загора)
Anonymous 28264 04 Ное 2006 12:09
от Lorenco
Преглежда непрочетените мнения Стадион Берое
Форум: Берое (Стара Загора)
Anonymous 45912 10 Ное 2008 12:25
от bulgarche-to

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Иди на:  
cron




Powered by phpBB © 2008 phpBB Group

Контакти | Fans on Facebook | Игра с прогнози